| VoicuSebastian a întrebat:

Salut, am o intrebare legata de faruri, vreau sa vopsesc plasticul dintre far si sticla farului intr-un negru lucios pentru un aspect mai inchis la niste faruri pentru peugeot 206, nu vreau sa modific becurile sau sticla farurilor si nici "oglinda" becurilor. Stie cineva care chiar se pricepe daca am probleme cu asa ceva sau daca se poate omologa?

1 răspuns:
| SuNaM a răspuns:

Nivelul de lumeni ( unitate de măsură pentru Lumina) este dat de producător în funcție de nevoile mașinii. Dacă tu ii modifici aceea chestie de plastic și o faci neagra, dacă nu iei din aceea scumpa, nu vei ieși la testul Rar la lumeni și îl vei pica. Nu faptul ca îl faci negru e problema, ci faptul ca nu mai ai acei lumeni în standard. De omologat greu cu asa ceva pentru ca sistemul de lumini, de frânare și de direcție la Rar e sfânt și nu prea închid ochii...