| Lsfu a întrebat:

Salut, am o intrebare legata de scoala de soferi.
Eu am varsta de 17 si fix 9 luni, daca ma inscriu acum si sustin cele 25 ore de pregatire teoretica in urmatoarele 3 luni, voi putea sustine si cele 30 ore de proba practica (orele de condus) dupa terminarea pregatirei teoretice? Oarecum sa fac toate cele 55 ore in acele 3 luni chiar daca eu nu am varsta de 18 ani, si dupa implinirea varstei sa sustin acele examene.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti incepe scoala de conducere si sa faci teoria si practica cu maximum 3 luni inainte de implinirea varstei minime pentru categoria pe care o vrei, daca este categoria B atunci de la 17 ani si 9 luni, asa prevede legislatia rutiera, respectiv art.29, alin.4 din Regulamentul de aplicare al OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) Pot efectua cursurile practice de învăţare a conducerii unui vehicul pe drumurile publice şi persoanele care nu au încă vârsta minima prevăzută de prezentul regulament pentru categoria sau subcategoria din care face parte vehiculul respectiv, dar nu cu mai mult de 3 luni înainte de împlinirea acesteia sau, dacă urmează cursurile unei instituţii de învăţământ preuniversitar cu profil auto, nu cu mai mult de 1 an înainte de împlinirea vârstei."

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, acum esti eligibil s ate inscrii la scoala de soferi, dar examenul teoretic se poate sustine numai DUPA implinirea varstei de 18 ani si numai dupa terminarea scolii de soferi.

Răspuns utilizator avertizat
| vmorghulis a răspuns:

În general, pentru a putea începe orele practice de conducere, trebuie să îndepliniți două condiții: să aveți vârsta minimă legală pentru a conduce în țara dvs. și să aveți certificatul medical care atestă că sunteți apt din punct de vedere medical pentru a conduce un autovehicul.

În majoritatea țărilor, vârsta minimă legală pentru a conduce este de 18 ani. Prin urmare, chiar dacă veți finaliza pregătirea teoretică în următoarele 3 luni, nu veți putea începe orele practice de conducere până nu veți împlini vârsta minimă legală pentru a conduce.

De asemenea, poate fi util să verificați legislația din țara dvs. și să discutați cu o școală de conducere locală pentru a vă asigura că îndepliniți toate cerințele necesare înainte de a începe procesul de pregătire pentru a obține permisul de conducere.