| nnesuferitu a întrebat:

Salut, am o întrebare legată de violență, sper că mă puteți ajuta.
Azi mergeam spre Mega Image să-mi iau țigări și am traversat pe o trecere de pietoni semnalizată dar nemarcată. Aveam căștile pe urechi și am auzit un claxon abuziv, am dat căștile jos și am auzit cum un șofer a deschis geamul și a început să mă înjure de toți morții și răniții ( eu nu suport să fiu înjurat de restul familiei atâta timp cât tu ai treabă doar cu mine ) și m-am dus spre el să vorbesc. El se dă jos la mine ( avea cam 23-25 de ani iar eu am 17 ) iar iubita lui care era pe scaunul din dreapta începuse să filmeze. ( Eu sunt practicant de Local Kombat de 3 ani la o sală din București - Respect Gym ) Așa că dacă a început să filmeze, am zis să las politețea și să dau frâu liber adrenalinei. Problema mea este că, după ce s-a terminat totul, el s-a ales cu 2 coaste rupte, piramida nazală spartă și cred că și o parte din dantură.
Deci, dacă are acea filmare, poate cumva să mă cheme în instanță? Ținând cont că era multă lume în jur care văzuse toată faza?

Răspuns Câştigător
| Radu284 a răspuns:

Daca te gasesete si e clara filmarea, banuiesc, ca daca se ajunge la proces probabil il vor intreba cum de prietena lui era deja pregatita sa filmeze tot? mi se pare ca tipu cauta victime, bine ai facut.

| suntserios a răspuns (pentru Radu284):

Rahat, e asa complicat sa pornesti un video la telefon?

19 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu o sa te "cheme in instanta" ci o sa te reclame la politie, vei avea dosar penal si poti fi condamnat la inchisoare, cel putin pentru lovire sau alte violente sau vatamare corporala, in functie de zilele necesare pentru vindecare, conform Codului penal, citez:
"Art.193. Lovirea sau alte violenţe
  (1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
  ART.194. Vătămarea corporală
(1) Fapta prevăzută în art. 193, care a cauzat vreuna dintre următoarele consecinţe:
a) o infirmitate;
  b) leziuni traumatice sau afectarea sănătăţii unei persoane, care au  necesitat, pentru vindecare, mai mult de 90 de zile de îngrijiri medicale;
c) un prejudiciu estetic grav şi permanent;
d) avortul;
e) punerea în primejdie a vieţii persoanei,
se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca iti va face o plangere vei fi dat in judecata si acuzat de vatamare corporala, te vei alege cu un dosar penal si poate o condamnare... na cam asta primesc salbaticii pe strada, te-a ajutat mult Local Kombatul ala, sa speram ca primesti cu executare.

| blAster85 a răspuns (pentru suntserios):

Tu nu intelegi? El era pe trecere automat are prioritate (in tarile civilizate, normal nu si in Romania) doar ca ala smardoi de fel a trebuit sa se dea jos la el sa-l vada femeia lui ca doar e barbat... daca e la prima abatere nu cred ca-i da cu executare...asa ca speri mata da speri degeabalaughing

| suntserios a răspuns (pentru blAster85):

Si ce daca s-a dat jos la el.Nu zice ca l-a lovit ci doar ca l-a injurat. Injuratul nu e fapta penala.

Si asta cu automat ai prioritate daca este pe trecerea de pietoni e falsa. CA pieton ai obligatia sa te asiguri inainte sa traversezi.

vezi articolul 72. alineat 3
"Traversarea drumului public de catre pietoni se face perpendicular pe axa acestuia, numai prin locurile special amenajate si semnalizate corespunzator, iar în lipsa acestora, în localitati, pe la coltul strazii, numai dupa ce s-au asigurat ca o pot face fara pericol pentru ei si pentru ceilalti participanti la trafic."

(in tarile civilizate, normal nu si in Romania) rahat cu praf. Cred ca nu ai incercat vreodata sa traversezi in Italia, Franta.

| blAster85 a răspuns (pentru suntserios):

Ma omule treci si in alte tari pe unde apuci, eu de ex aici daca nu e trafic si semaforul e rosu pentru pietoni, trec si nu sunt singurul, si politia e de fata de multe ori si nu e o problema. Acum revenind Heist spune ca era pe o trecere de pietoni SEMNALIZATA, automat ca sofer cand te apropii de o trecere de pietoni, reduci viteza chiar de nu ai pietoni si treci cu precautie nu ca toti cocalarii din Romania cu telefonul in mana, manele si dai cox ca sa stea pietonul ca eu am bmveu. Daca el e pe trecere automat are prioritate. Dar acum depinde de nivelul mental al fiecarui sofer.

| nnesuferitu explică (pentru suntserios):

Sa stii ca e un chin sa faci un sport de contact. Mereu trebuie sa te abtii si sa te calmezi singur, pentru ca daca ai dat un pumn nu te mai poti oprii pana nu aplici aceeasi regula ca in ring : "Sa ramana in picioare cel mai bun"

| suntserios a răspuns (pentru nnesuferitu):

Si eu care credeam ca sportivii au disciplina si isi exprima animalismul doar in ring. M-am inselat. Si te-ai simtit mai bine ca castigat?

| nnesuferitu explică (pentru suntserios):

Hahahahahaha...man, regula cu "Lupta se face doar in ring" e o prostie inventata de copilasi de 12 ani care pretind ca fac box de 7 ani dar le e frica sa dea cu pumnul.
1. Eu nu l-am lovit ca pe un adversar din ring ( Eu lovesc cu pumnul cu 79kg /cm2 iar cu tibia lovesc cu 123kg/cm2. Daca il loveam cu tibia ca in ring acum era la morga.
Eu nu am vrut sa-l bat pentru ca stiu ce-mi poate pielea si stiu ca unu de pe strada nu se poate bate cu mine ca de la egal la egal pentru ca eu stiu pumncte slabe, stiu puncte de presiune, stiu unde sa-i dau un pumn sa-l ametesc si stiu unde sa-i dau ca sa-l zbor din ghete...

| nnesuferitu explică (pentru suntserios):

Man, el a inceput sa ma injure, eu m-am dus spre el sa vorbesc sa-i explic ca daca esti "smecher" cu cine nu trebuie nimeresti pe unu care te bate pana nu te mai repara nici chirurgia plastica. Dar baiatu s-a dat jos din masina si a venit spre mine gata sa dea, si n-a mai apucat.

| suntserios a răspuns (pentru nnesuferitu):

Lol... copilasi de 12 ani... tu la 17 cred ca abunzi de maturitate.

Faptul ca nu a apucat sa dea e un mare avantaj pentru el in cazul unui proces. Injuratul si coboratul din masina nu sunt infractiuni...

Dar na maturitatea ta de "necopilas" de 17 ani te-a ajutat sa il bati mai bine.

| nnesuferitu explică (pentru suntserios):

Dupa cum gandesti nu ai depasit 14 ani, iar daca ai mai mult de 14 ani si gandesti in felul asta...esti redus

| suntserios a răspuns (pentru nnesuferitu):

Exact sunt redus ca nu sar sa ii bag in spital pe toti care ma injura.
Sincer sper sa iei o pedeapsa cu executare, se mai curata pentru vreo cateva luni lumea de un salbatic.

Ce mandri cred ca sunt parintii tai de tine. Mai asculta o manea, mai scuipa 3 seminte si il felicita pe puisor ca el nu e ca un copilas de 12 ani, el e barbat cu porniri animalice.

| Radu284 a răspuns:

Pai nu ai descris exact ce s-a intamplat dupa ce s-a dat ala jos, doar inceputul si sfarsitul.

Cine a dat primul?

| nnesuferitu explică (pentru Radu284):

S-a dat jos si venea spre mine chitit sa dea pentru ca venea cu viteza si zicea "Ia vino incoa' ma *nu stiu ce a zis, era un cuvant ciudat*.
Ex. -Eu vin spre tine, te privesc fix si am un pas grabit, cand ma apropii la 2m de tine dau mana putin in spate si fac un pas mai lung.
Daca faci un sport de contact ti se ascut reflexele si gandesti intr-o situatie de scandal de 3 ori mai rapid decat un om normal. Eu am vazut cand a lasat mana in spate si a facut pasu', l-am lasat sa porneasca lovitura si cand avea mana destul de departe de corp i-am dat o tibie in coaste. Apoi au urmat mai multe

| pufulescu a răspuns:

Tu nu mai asculta toate tampeniile de pe acest site, e plin de ipocriti si oameni cu mocirla comunista in creier!
Referitor la ce ti s-a intamplat, da, e posibil sa depuna acela plangere la politie dar nu e 100 % sigur. Nu-ti putem spune noi ce va face Xulescu de pe strada.
Doi la mana, apreciez faptul ca stii sa te aperi, eu am fost de multe ori las sau mai bine zis moale in fata atacatorilor, dar... tine cont ca nu suntem pe campul de lupta! Mai precis s-ar putea sa il bati azi pe X fiindca te provoaca sau ataca si maine sa faci puscarie nevinovat! Gandeste-te inainte sa lovesti si daca ai bani de avocati in cazul unui eventual proces.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai,omule,linistit! Rapandula a filmat, doar ca sa posteze pe net figuratia gajiului, doar ca nu va mai face niciun demers, a fost suficient de umilit.
Bine i-ai facut!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe mine ma deranjeaza doar faptul ca te duceai sa-ti cumperi tigari. Pentru asta as spera sa primesti tu ce e mai nasol, in rest, normal ca n-as tine partea unuia care voia sa te bata doar pentru ca tu treceai strada. Nu ma deranjeaza pe mine ca fumezi, ci ma deranjeaza ca esti un bolovan care umbla total indiferent pe afara.

Ar trebui sa se aplice amenzi si pietonilor care poarta casti asa cum soferii sunt amendati cand vorbesc la telefon in trafic.

Totodata, numai un om redus mintal reactioneaza brutal doar pentru ca e injurat (nu conteaza in ce fel).

Pe de alta parte e bine ca si ala si-a cam luat-o. Nu iti tin partea nici tie, nici lui, dar daca nu era indreptatit sa se ia de tine atunci chiar a avut ghinion.

In cazul de fata si asa amandoi sunteti 2 gunoaie. Poate data viitoare te si calca vreunul in timp ce tu mergi cinematic prin oras dupa tigari.

| nnesuferitu explică (pentru anonim_4396):

Stai, daca fumez care e problema ta? Din contra, bai, penalule, daca nu fumam ghipsam toti ghertoii astia care sufera de smardoiala. Eu m-am apucat de fumat din cauza stresului si cand fumez mai scap de nervi si de probleme. Daca nu as fi fumat, probabil eram acaparat de nervi si ura si nu scapa doar cu cateva oase rupte.
Si partea cu castile care e? N-am voie sa ascult muzica? Trec pe trecere de pietoni SEMNALIZATA, daca vreau ma leg si la sirete pe trecere atata timp cat am 30 de secunde sa traversez.
Si apropo, gunoi e tac-tu si redus mintal esti tu. Crede-ma, ca am dat de multi ca tine care eram tari in clanta pe la telefon, Skype, Facebook, etc...pana a venit ziua realitatii si ne-am intalnit pe strada. Deci ai grija cu ce necunoscut vorbesti pe strada, ca poate sunt eu ala si o sa te loveasca si pe tine ghinionu' cu atata placere de n-o sa te mai repare nici chirirgia plastica.