| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am o intrebare.
Un prieten a lovit masina tatalui sau si a dat asigurarea masini ( copie ) si au inchieiat aia de amiabilitate.
O sa primeasca ceva tatal sau acasa? Ii e frica sa nu afle si sa ia bataie

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Acum nu o sa primeasca dar o sa afle atunci cand o sa mearga pentru alta asigurarea, fiindca o sa plateasca mai mult in baza regulii bonus/malus. Asa fiind ar fi bine sa-i spuna de pe acum, atunci o sa fie mult mai suparat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde, cei de la asigurare ar putea sa il contacteze pe proprietarul masinii daca e cazul. Plus masina aia nu e lovita? Crezi ca omul nu o sa isi de seama?

Iar cand va reincheia o noua polita de asigurare e posibil sa isi dea seama, chiar sa creasca pretul

| MskDesign a răspuns:

Cu siguranta va afla!
Ori va fi contactat de asigurare prin telefon sau scrisoare, sau daca nu, cand va plati asigurarea.Va avea o surpriza cand va vedea ca pretul a crescut!
Cel mai bine, prietenul tau sa isi faca curaj si sa-i spuna tatalui sau ce s-a intamplat.