| Schimbeschi_Cristi_1991 a întrebat:

Am o nelamurire. Acum cateva zile am fost nevoit pentru a mi scoate cazierul sa ma angajez. Ajuns in parcarea politiei am parcat pe interzis langa alte masini. Din lipsa de locuri. Am intrat sa depun cererea pentru cazier. In timp ce completam am fost rugat sa mut masina. Asa am facut. Numai ca un domn politist m a asteptat. Am prezentat actele in afara de buletin care a ramas in incinta politiei. L am lasat pe masa pentru ca nu terminasem de completat si grabit am omis sa il iau. Am primit 1.000 lei amenda, 250 lei pentru ca am parcat pe interzis si 750 lei pentru ca nu am prezentat buletinul. I am adus domnului la cunostinta ca actul meu de identitate este la ei in incinta si motivul. I am mai intrebat daca legea nu se aplica pentru toata lumea avand in vedere ca nu eram singurul parcat pe interzis inclusiv masina lui, am dovezi poze. A spus ca nu il intereseaza si el nu este parcagiu. Explicandui ca am parcat acolo fara sa incurc in vreun fel circulatia din lipsa de locuri. Exemplu masini parcate pe doua locuri sau locuri blocate. Bine greseala mea, am parcat gresit dar 750 lei pentru neprezentarea actului de identitate nu mi se pare corect. Atat timp cat era in in sediu la 15 metri de noi. Si explicandui frumos, pentru ce sunt acolo si motivul ca nu il am la mine.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa faci plangere contraventionala, la judecatorie si, daca este asa cum spui, amenda privind neprezentarea cartii de identitate iti poate fi anulata. Cealalta amenda va trebui s-o platesti, daca o platesti in 48 de ore vei plati numai jumatate din minimul amenzii, respectiv numai 62, 50 lei (minimul fiind de 125 lei).

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Militianul tot militian. Putea sa te astepte sa-i aduci cartea de identitate (sper ca nu esti atat de batran sa ai buletin!) Chestia este ca trebuie s-o platesti amenda si daca vrei sa faci contestatie la judecatorie. Dupa ce ai platit faci copie dupa acte si le trimiti pe e-mail la unitatea administrativ-teritoriala a politistului care te-a amendat: https://politiaromana.ro/ro/structura-politiei-romane/unitati-teritoriale

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Amenzile se platesc la fisc. Sa pastrezi chitanta.

| Schimbeschi_Cristi_1991 explică:

Am omis sa scriu ca nu am semnat procesul verbal. L am primit acum doua zile acasa prin posta.