| patrik986 a întrebat:

Am pasaport unguresc si inca sunt minor si plec in vacanta in strainatate mai exact in Bulgaria pentru o saptamana cu un profesor si mai multi colegi, intrebarea este daca mai trebuie sa faca maica-mea imputernicire profesorului ca sa ma poata scoate din tara deoarece am mai iesit din tara cu pasaportul unguresc fara imputernicire de la parinti.

Răspuns Câştigător
| simpluone a răspuns:

Datorita faptului ca ai cetatenie dubla in momentul in care iesi cu pasaport ungar te legitimezi ca cetatean maghiar si te supui legilor maghiare de migratie. Practic Romania devine ca o tara pe care o tranzitezi. Sa nu depinda totusi de tara unde vrei sa ajungi ma refer poate prima data a fost Ungaria unde in mod normal nu ar trebui sa ai nici un impediment. Ca sa fi linistit cel mai bine sa ai imputernicire!

1 răspuns:
| QuoVadisss a răspuns:

Salut! Daca ai mai iesit din tara fara imputernicire de la parinti inseamna ca nu mai trebuie, dar eu stiam ca nu poti iesi din tara fara acel document decat daca iesi din tara cu ambii parinti. Intreaba-ti profesorul ca el stie cel mai bine, ca esti si tu si colegii tai in aceeasi situatie.