| Simpatizu_Cristian_1989 a întrebat:

Salut am si eu o intrebare: Am fost prins la volan cu permisu suspendat, am predat permisu politistilor, m-au chemat la sectie dupa o saptamana am dat o declaratie si mi-au spus ca dosarul meu va merge la parchet iar cei de acolo vor decide ce se va intampla mai departe si voi fi anuntat prin posta de catre cei de la parchet. Insfarsit a aparut si scrisoarea in care scrie ca am de plata 500 de lei si mai scria -ne inceperea urmaririi penale.Ce trebuie sa inteleg din asta si cand imi voi lua permisul?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sa intelegi ca ai scapat usor. Plateste amenda si o sa-ti poti ridica permisul de conducere la expirarea perioadei initiale de suspendare a dreptului de a conduce plus inca 30 de zile, fiindca n-ai predat permisul de conducere atunci cand trebuia, in urma contraventiei in baza careia ti-a fost suspendat dreptul de a conduce.

| KodrutZ a răspuns:

Intelege ca ai avut mare noroc de un judecator care in loc sa te bage la bulau cum ai fi meritat te-a lasat sa scapi cu 500 RON amenda.

| darrio2007 a răspuns:

Poate vrei sa spui cu permisul expirat. Daca era suspendat nu mai era in posesia ta.Plateste amenda si vezi la Politie cand ti-l iei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum aveai tu permisul suspendat si l ai mai predat si politistilor?

| Simpatizu_Cristian_1989 explică:

Scuze am gresit intrebarea permisul il aveam la politie deja. aveam o dovada de 15 zile care expirase

| Ioandelasal a răspuns (pentru Simpatizu_Cristian_1989):

Atunci il vei putea reprimi la expirarea perioadei de suspendare.