| anonim_4396 a întrebat:

Salut am si eu o intrebare, daca ma prinde un politist cu un pistol normal, sau cu unu care merge pe baza de aer compimat ce pot pati?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta de a detine un pistol, fara a avea permis de portarma, sau un pistol cu aer comprimat, fara a fi autorizat, constituie infractiunea de nerespectare a regimului armelor si munitiilor, citez:
"  ART.342.Nerespectarea regimului armelor şi al muniţiilor
  (1) Deţinerea, portul, confecţionarea, precum şi orice operaţiune privind circulaţia armelor letale, a muniţiilor, mecanismelor sau dispozitivelor acestora sau funcţionarea atelierelor de reparare a armelor letale, fără drept, se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.
  (2) Deţinerea sau portul fără drept de arme neletale din categoria celor supuse autorizării se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
  (3) Sustragerea armelor sau muniţiilor prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
  (4) Portul armelor prevăzute în alin. (1) şi alin. (2), fără drept, în sediul autorităţilor publice, instituţiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spaţiile rezervate desfăşurării procesului electoral, se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani şi interzicerea unor drepturi.
  (5) Dacă faptele prevăzute în alin. (1) şi alin. (3) au ca obiect arme interzise sau muniţii, mecanisme ori dispozitive ale acestora, limitele speciale ale pedepsei se majorează cu o treime."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Un mic dosar penal pentru port ilegal de arma