| AlexSnd a întrebat:

Salut,am si eu o problema. Am pus un telefon de vanzare pe olx, un domn mi-a spus ca imi da o tableta si o diferenta de 50 lei. Eu am fost de acord, si i-am spus ca a 2-a zii sa ne intalnim sa facem schimbul. Eu am pus tableta pe olx,dinainte sa o am,ca sa o vand mai repede. M-a sunat cineva si mi-a spus cat costa cu tot cu transport. I-am spus pretul,a fost de acord,dar domnul cu tableta nu a mai vrut schimbul. Eu i-am pus domnului altceva in colet si l-am trimis prin posta romana. El a ridicat coletul de la posta s-a dus acasa la desfacut,si a inceput sa ma sune ca se duce la politie,ca a sunat la olx. Treaba este urmatoare: I-am spus ca atunci cand primesc banii,ii trimit inapoi. El a spus ca ok,sa vedem daca ii pui. Eu daca nu pun banii,cand ii primesc,si el se duce la politie, are cum sa dovedeasca ca era altceva in cutie, si are politia sa imi faca ceva?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai de ce sa nu ii da banii inapoi? Se numeste inselatorie si sigur o sa iti bata politia la usa daca nu rezolvi problema amiabil.

| mihai69 a răspuns:

1. iată din ce cauză OLX sucks;
2. i-ai tras țeapă și răspunzi pentru asta în fața legii;
3. tu ai cum să dovedești că ai avut o tabletă pe care ai trimis-o?
Sper să fii prins! lumea ar fi mult mai bună fără țepari!

| Constantin_Roibu_1994_T7BK a răspuns:

Salut! Daca se va tine de treaba se poate compara greutatea Coletului pentru ca ramane o evidenta ce greutate a avut coletul si se poate compara cu greutatea tabletei. El poate dovedii ca ai vorbit cu el la telefon si poate dovedi ca ti-a trimis banii daca nu ai completat pe colet Adresa de expeditor adica a ta nu prea...
Ce facem noi acum utilizatori tpu.ro sa te ajutam ne faci complici cu tine si am putaea fi acuzati de Favorizarea infractorului eu am avut multe probleme cu politia daca vrei sa te ajut astept sa ma suni la +40756571276. Si Chiar daca te va prinde ceea ce nu iti doresc daca isi va retrage plangerea nu vei mai putea fi pus sub acuzare deoarece s-a schimbat codul penal si nu mai este ca inainte chiar daca isi retragea plangerea te pedepsea legea acum daca el isi retrage plagerea vei scapa. Dar ma repet am fost in cunostinta de cauza dar nu iti pot spune totul aici pentru ca pot fi acuzat de Favorizarea Infractorului.
Dar ca idee sa vezi cam cata puscarie ai face uite cam cat ai primi.

Infracţiuni contra patrimoniului prin nesocotirea încrederii

Art. 244

Înşelăciunea

(1) Inducerea în eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.

(2) Înşelăciunea săvârşită prin folosirea de nume sau calităţi mincinoase ori de alte mijloace frauduloase se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani. Dacă mijlocul fraudulos constituie prin el însuşi o infracţiune, se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.

(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală.