Întrebare recomandată | JustOneDay a întrebat:

Am voie sa filmez in spatii publice? De exemplu, pe stadion, pe strada, parc, etc?

Răspuns Câştigător
| FabianelSHAF a răspuns:

Salut. Da, ai voie să filmezi în spaţii publice, doar unde vezi semnul cu aparatul foto interzis, sau taxa de fotografii, trebuie să eviţi. În al 2-lea caz o iei la fugă, în glumă.

| JustOneDay explică (pentru FabianelSHAF):

Si daca fac un film/sketch, am nevoie de vreo aprobare de la primarie?

| FabianelSHAF a răspuns (pentru JustOneDay):

Nu prea cred, adică toată lumea se filmează oriunde, pe tine de ce nu te-ar lăsa?

| Ana9999 a răspuns (pentru JustOneDay):

Nu, doar daca nu cumva vrei sa faci vreun film in care sa chemi peste vreo 3000 de persoane pe acolo atunci da, ar cam fi o problema.

| antoniaidk a răspuns (pentru JustOneDay):

Daca ai canal de Youtube, vreau sa ma abonez big grin

9 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Eu am participat pana acum la 2 concursuri de editare video - cu niste videoclipuri facute in spatii publice si nu am avut vreo problema.

In orice caz... evita cladirile precum judecatoriile, spitalele, primaria, sectiile de politie, tot ce are legatura cu armata, pompierii si bisericile... te-ai prins tu.

In rest nu conteaza. Atata timp cat nu este o jona importanta nu are nimeni nimic cu tine... asta daca este un proiect micut, desigur.

| antoniaidk a răspuns:

Logic

Răspuns utilizator avertizat
| RamonCora a răspuns:

Dacă nu faci una din astea poți să te duci linistit

c) captarea ori utilizarea imaginii sau a vocii unei persoane aflate într-un spaţiu privat, fără acordul acesteia;
d) difuzarea de imagini care prezintă interioare ale unui spaţiu privat, fără acordul celui care îl ocupă în mod legal;
f) difuzarea de ştiri, dezbateri, anchete sau de reportaje scrise ori audiovizuale privind viaţa intimă, personală sau de familie, fără acordul persoanei în cauză;
g) difuzarea de materiale conţinând imagini privind o persoană aflată la tratament în unităţile de asistenţă medicală, precum şi a datelor cu caracter personal privind starea de sănătate, problemele de diagnostic, prognostic, tratament, circumstanţe în legătură cu boala şi cu alte diverse fapte, inclusiv rezultatul autopsiei, fără acordul persoanei în cauză, iar în cazul în care aceasta este decedată, fără acordul familiei sau al persoanelor îndreptăţite.

| ShparmY a răspuns:

Da ai voie sa filmezi in locuri publice.