| blaablaablaaa a întrebat:

Salut, as dori sa stiu daca inchiriatul camerelor pe timp de vara este ilegal. Vreau un raspuns sigur.
Funda.

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

16 la suta breh, express vad ca e pe alta lume cu grilele lui. Bine, buba e ca pesedeii au bagat si cass la chirii - http://www.avocatnet.ro/......ctice.html
Sa tot traiesti la noi...
P.S. Poti sa pui linistit camera la inchiriat pe net. Nu e nici o dovada ca nimic. Cind astia nu o sa isi mai bata joc de impozitele noastre, poate atunci o sa merite sa iti bati capul cu asta. Pina una-alta, stai calm, inchiriaza si chill out.

16 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Depinde.daca nu platesti impozit la stat, adica daca nu declari banii luati pe chirie, normal ca este evaziune, pedepsita prin lege.

| blaablaablaaa explică (pentru express11):

Si cat la suta iti ia? Sti?

| express11 a răspuns (pentru blaablaablaaa):

Depinde de vecini sa nu te dea in gat.impozitul se i-a in functie de marimea chiriei, depinde de sumele din grila de impozitare.bafta.

| blaablaablaaa explică (pentru express11):

Pai sa zicem ca inchiriez 60 lei, cat imi va lua?

| suntserios a răspuns (pentru blaablaablaaa):

Impozitul pe orice venit pentru persoana fizica e 16%

| GabrielaIoana a răspuns:

Este legal daca stiu ei daca nu stiu nu e in niciun fel ca nu au de unde sa stie ei ce e la tine in casa. Poti sa rezolvi prin act la notar sau la mica intelegere daca cunosti persoana.

| MozZatY a răspuns:

Salut, vrei sa ne spui de care camere? camin? apartament?
Teoretic orice oferi spre chirie este ilegal atata timp cat nu iti declari veniturile, indiferent daca este pe vara sau pe 10 ani.
Daca ai camera ta de camin pe vara si o subinchiriezi risti sa ramai fara ea

| blaablaablaaa explică (pentru MozZatY):

Apartament si este mare, iar o camera din el vreau sa il dau spre inchiriere deoarece stau langa plaja si statiunea Mamaia, vreau sa stiu daca este ilegal sa pun aceasta camera de inchiriat pe net.

| suntserios a răspuns (pentru blaablaablaaa):

Daca faci un contract cu chiriasii si iti declari veniturile la fisc apoi platesti impozite pentru asta e perfect legal

| blaablaablaaa explică (pentru suntserios):

Da, dar cat la suta din venituri platesti?

| express11 a răspuns (pentru KodrutZ):

16%la suta plus o suma in functie de marimea acesteia.de asta sunt grile de impozitare.bafta.

| KodrutZ a răspuns (pentru express11):

Nope. Ce grile breh? Nu mai e impozit progresiv, remember?

| express11 a răspuns (pentru KodrutZ):

Ok.merci.

| blaablaablaaa explică (pentru KodrutZ):

Mersi mult.

| KodrutZ a răspuns (pentru blaablaablaaa):

16 la suta breh, express vad ca e pe alta lume cu grilele lui. Bine, buba e ca pesedeii au bagat si cass la chirii - http://www.avocatnet.ro/......ctice.html
Sa tot traiesti la noi...
P.S. Poti sa pui linistit camera la inchiriat pe net. Nu e nici o dovada ca nimic. Cind astia nu o sa isi mai bata joc de impozitele noastre, poate atunci o sa merite sa iti bati capul cu asta. Pina una-alta, stai calm, inchiriaza si chill out.

| alynutzu20 a răspuns:

De unde sa stie politia ca tu tii oameni in chirie?"sunt niste prieteni"batting eyelashes

| blaablaablaaa explică (pentru alynutzu20):

Ideea e ca as dori sa pun camera pe net.