| muzikhous3 a întrebat:

As dori sa stiu daca renunt la facultate de pe al doilea semestru pot primi indemnizatie de somaj?...M-am interesat si pe alte site-uri dar nu mi-a dat nimenim un raspuns concret... Vreau sa fiu sigur ca sa stiu ce fac
Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am raspuns foarte concret la intrebarea pusa in 23 ianuarie si ti-am spus ca poti primi daca nu au trecut mai mult de 12 luni de la absolvirea liceului.
Am avut in vedere prevederile L.76/ 2002, citez:
"ART.38.(1)Indemnizaţia de şomaj se acorda persoanelor prevãzute la art. 17, la cerere, dupã caz, de la data:
l) expirãrii perioadei de 60 de zile, prevãzutã la art. 17 alin. (2) lit. a);
m)absolvirii, pentru cazurile prevãzute la art. 17 alin. (2) lit. b);
(2) Indemnizaţia de şomaj se acordã de la data prevãzutã la alin. (1), dacã cererea este înregistratã la agenţia pentru ocuparea forţei de muncã în termen de 10 de zile de la aceastã datã.
(3) Dacã cererea este înregistratã dupã expirarea termenului de 10 de zile, dar nu mai târziu de 12 luni de la data prevãzutã la alin. (1), indemnizaţia de şomaj se acordã începând cu data înregistrãrii cererii.
(4) Termenul de maximum 12 luni prevãzut la alin. (3) este termen de decãdere din drepturi."
Ca sa fii linistita du-te la AJOFM din judetul tau, pentru luarea in evidenta, cu actele ce ti le-am indicat.