| dubdimi a întrebat:

as vrea sa imi cumpar o masina. si as vrea sa stiu ce taxe tr sa platesc ca sa o inscriu pe numele meu... si daca este vreo diferenta ca o cumpar din alta tara!

Răspuns Câştigător
| silvershark a răspuns:

Salut! Aici detalii despre timbru de mediu: http://www.somara.ro/images/oug_9_2013.pdf

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cauti un calculator pentru timbrul de mediu (intra in vigoare pe 15 martie), introduci datele necesare si o sa afli taxa. Este aceeasi, indiferent de unde cumperi masina.

| MrAnderson a răspuns:

Da, normal ca sunt diferente.
La cumpararea din strainatate, trebuie sa platesti taxa de prima inmatriculare, si probabil daca e mai veche, o sa te coste taxa mai mult decat masina.