| gad a întrebat:

Salut.
Asi dori sa imi cumpar o masina din strainatate (EU) si asi dori sa stiu daca este obligatorie taxa de inmatriculare dupa o anumita perioada de timp.(ex. Dupa 3 luni nu mai poti circula in Romania daca nu o inmatriculezi).
Mersi.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca vrei sa circuli legal in Romania este obligatorie inmatricularea definitiva, altfel vei putea fi acuzat de punerea in circulatie a unui autovehicul neinmatriculat.
Pe o perioda de 90 de zile (de 3 ori cate 30 zile) poti circula cu autorizatie provizorie.
Pentru inmatriculare trebuie sa platesti taxa de poluare, in prezent in conformitate cu prevederile Legii nr.9/2012. Se tot vorbeste de adoptarea unei alte reglementari, s-ar putea mai favorabila, dar nu se stie cand va fi adoptata.