| DimLight a întrebat:

Salut, care e minimul de acte necesar sa pot transcrie masina pe numele cuiva si sa-i pot face asigurarea (rca). as vrea sa trec masina pe numele unuia din parinti pentru ca platesc enorm pentru asigurare, de banii astia pe numele parintilor imi fac si casco si tot imi raman bani. As vrea sa stiu daca se poate face doar cu vanzar-cumparare si apoi sa ii fac asigurarea dar fara sa mai schimb numere sau sa refac alte acte, eu am totusi buletinul pe alt judet fata de parinti.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O poti face prin vanzare-cumparare sau donatie dar parintii vor trebui sa faca inmatricularea pe ei si ar trebui sa plateasca timbrul de mediu, daca tu nu l-ai platit.
Iti recomand sa inchei un contract de comodat (imprumut gratuit de folosinta), la un notar public, in care se poate prevede ca parintii vor incheia asigurarea RCA.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Se face procedura completa in cazul unei vanzari cumparari. inclusiv plata taxei de timbru daca nu a fost deja platita

| Ene_Liviu_1993 a răspuns:

Bineinteles ca nu... Iti trebuiesc toate actele necesare inmatricularii si mai nou si dovada daca a fost platita taxa de mediu sau nu...