| Marian_Sava_1994 a întrebat:

Ce consecinte suferi daca te opreste politia si ai ITP expirat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.102.(1)Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a IV-a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:
1.conducerea pe drumurile publice a unui vehicul care nu corespunde din punct de vedere tehnic sau al carui termen de valabilitate a inspectiei tehnice periodice a expirat;"
Amenda este de la 877, 50 lei la 1.950 lei.

3 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Clasa a IV-a - de la 9 la 20 puncte-amenda;
Un punct-amenda reprezinta valoric 10% din salariul minim brut pe economie
De menționat, de la 1 ianuarie, salariul minim brut a fost fixat la 975 lei şi urmează să fie majorat la 1.050 de lei, din iulie 2015.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Amenda si iti retine si certificatul. Sa vezi atunci misto ca mergi prin tot orasu cu platforma sa ii faci RAR ul si te costa de vreo 3 ori mai multe decat un ITP normal

| Diana02468 a răspuns:

Amenda si iti ridica certificatul pana cand rezolvi cu ITP-ul. Funda?:*