| jokesta a întrebat:

Salut! Daca am avut un accident rutier cu ucidere din culpa, dar nu au fost implicate alte autoturisme, ci doar persoana din dreapta, ce pot pati cel mai grav? Pot face inchisoare? Mentionez ca nici nu am baut si nici nu am trecut peste limita de viteza.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de ce va stabili urmarirea penala si ce va hotari instanta de judecata.
Cel mai grav poti fi condamnat pentru ucidere din culpa, pedeapsa fiind inchisoarea, conform Codului penal, citez:
"ART.192. Uciderea din culpă
(1) Uciderea din culpă a unei persoane se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
  (2) Uciderea din culpă ca urmare a nerespectării dispoziţiilor legale ori a măsurilor de prevedere pentru exerciţiul unei profesii sau meserii ori pentru efectuarea unei anumite activităţi se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani. Când încălcarea dispoziţiilor legale ori a măsurilor de prevedere constituie prin ea însăşi o infracţiune se aplică regulile privind concursul de infracţiuni."
Daca vei fi incadrat la alin.(1) este posibil sa fii condamnat cu suspendarea executarii pedepsei iar la alin.(2) cu executare.