| bogdan100hp a întrebat:

Salut, daca am o catea metis de american bully trebuie sa poarte botnită?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG nr. 55/2002, republicată in 2014, privind regimul de deţinere al câinilor periculoşi sau agresivi, citez:
  "ART.1.În sensul prezentei ordonanţe de urgenţă, prin câini periculoşi se înţelege câinii aparţinând următoarelor rase, grupate în două categorii, după cum urmează:
  a) categoria I: câinii de luptă şi de atac, asimilaţi prin caracterele morfologice cu câini de tipul Pit Bull, Boerbull, Bandog şi metişii lor;
  b) categoria a II-a: câinii din rasele American Staffordshire Terrier, Tosa, Rottweiller, Dog Argentinian, Mastino Napolitano, Fila Brazileiro, Mastiff, Ciobănesc Caucazian, Cane Corso şi metişii lor."
Cand iesi cu unul dintre acestia trebuie sa poarte botnita si sa fie tinut in lesa.