| Stef_Sergiu_1999 a întrebat:

Daca divortezi si ai 2 copii, iar unul merge la mama si unul la tata, pensia alimentare mai trebuie platita, daca nu se solicita?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu este solicitata si nici acordata de instanta atunci nu mai trebuie platita, mai ales avand in vedere ca, in cazul expus, fiecare parinte ar trebui sa plateasca pensie alimentara, in functie de venitul net lunar.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Bănuiesc că, în situaţia respectivă, având în vedere că fiecare părinte are în îngrijire un copil, Instanţa de judecată NU a dispus şi achitarea unei sume cu titlu de "pensie alimentară" ( care, probabil că nici NU a fost cerută de către părţi )!
Chiar dacă ar fi cerută de unul dintre părinţi, suma NU are justificare şi NU cred că va fi admisă de Instanţă deoarece fiecare părinte are obligaţia de creştere şi educare a fiecărui copil ( dintre cei 2 ) - deci, în acel caz, şi celălalt părinte ar fi obligat la plata pensiei alimentare pentru copilul care nu îl are în îngrijire.

Toate cele bune.

| iepurascufundita a răspuns:

Daca nu se solicita nu, dar cred ca este imposibil sa nu se ceara acest lucru