| luky63 a întrebat:

Salut, daca e cineva care si-a vindut apartamentul la o persoana fizica cu credit bancar, ma intereseaza daca e ok sau nu. Am pe cineva cu creditul aprobat ( intruneste criteriile de acordare) si nu stiu daca e bine sau nu sa accept.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este in regula, banca care a aprobat creditul va vira restul de pret direct in contul vanzatorului, imediat dupa incheierea contractului de vanzare-cumparare si inscrierea ipotecii facute de cumparator in Cartea funciara. Bineinteles cumparatorul trebuie sa plateasca, anterior incheierii contractului, avansul stabilit cu acesta si cu banca. Numai bine!