| Smekerul123581 a întrebat:

Salut, daca sunt scutit de la ora de religie, sunt obligat sa raman in clasa pana se termina? (religia e ultima ora). Daca se poate sa imi dati si un articol din lege. Multumesc.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu esti scutit de ora de religie ci ai depus cerere pentru a nu face orele de religie. Fata de aceasta nu esti obligat sa participi la aceste ore.
Conform L.1/2011, a educatiei nationale, citez:
"ART.18.(1) Planurile-cadru ale învãţãmântului primar, gimnazial, liceal şi profesional includ religia ca disciplinã şcolarã, parte a trunchiului comun. Elevilor aparţinând cultelor recunoscute de stat, indiferent de numãrul lor, li se asigurã dreptul constituţional de a participa la ora de religie, conform confesiunii proprii.
(2) La solicitarea scrisã a elevului major, respectiv a pãrinţilor sau a tutorelui legal instituit pentru elevul minor, elevul poate sã nu frecventeze orele de religie. În acest caz, situaţia şcolarã se încheie fãrã disciplina Religie. În mod similar se procedeazã şi pentru elevul cãruia, din motive obiective, nu i s-au asigurat condiţiile pentru frecventarea orelor la aceastã disciplinã."

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU eşti obligat să rămâi în clasă la ora de Religie dacă ai depus Cerere pentru a nu face orele de Religie şi dacă aceasta ţi s-a aprobat happy

Toate cele bune.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Nu esti obligat.Masura de a se aseza ora de religie ultima, tocmai asta ia in calcul. Unde nu e posibil acest lucru, in ora respectiva poti sa te pregatesti la alta materie in alta sala sau sa participi la alta lectie.Depinde de scoala.