| raspundetivarog a întrebat:

Daca un imobil este pe numele parintilor, eu am vreun drept legal sa locuiesc in el? Mentionez ca sunt major.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai dreptul sa locuiesti, acolo ai domiciliul in cartea de identitate. Mai ales daca urmezi si acum o scoala (liceu, scoala postliceala, facultate) parintii sunt datori cu intretinerea, dar numai pana la varsta de 26 ani.

| alessia5158 a răspuns:

Numai copii minori au "dreptul legal" de a locui impreuna cu parintii(vezi art.496 Cod civil). Odata ce ai devenit major, dreptul de a locui in imobilul proprietatea parintilor ti-l acorda insisi parintii tai!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ai dreptul sa locuiesti pana la 18 ani. Dupa aceea, doar daca-ti continui studiile pana la 26 de ani. Apoi, daca nu va intelegeti, parintii au tot dreptul sa te evacueze. http://legeaz.net/......parintesti

| darrio2007 a răspuns:

Normal ca ai. Esti mostenitorul lor.

| popa07ady a răspuns:

Numai cu acordul proprietarului

| raspundetivarog explică (pentru popa07ady):

Deci pana la urma poti sa locuiesti doar pana la 18 ani sau pana la 26?

Trebuie neaparat sa urmezi studii in acea perioada? Nu iti confera acelasi drept si statutul de angajat?

Este cam proasta aceasta lege fiindca parintii nostri comunisti au primit locuinte fiindca au avut copii. Este un aspect patetic dar e adevarat.

| popa07ady a răspuns (pentru raspundetivarog):

Doar pana la 18 ani. Poti sa faci scoala cata vrei, intrebarea ta era daca ai dreptul sa locuiesti in imobil dupa varsta de18 ani.Repet! numai cu acordul proprietarului indiferent de cine este acesta.

| Petripetri a răspuns:

Daca esti major si vor sa te dea afara au tot dreptul!