| Condratt a întrebat:

De curând, am primit un proiect la facultate, în care trebuie să prezint un produs pe care să îl fac eu, plus alte detalii.
M-am gândit la producerea de țuică.
Întrebarea mea e următoarea:
Care sunt termenii legali pentru producerea și comercializarea țuicii, în 2017-2018?
Cam care este acciza și la ce valoare se ridică ea/litru peste cantitatea de 50 de litri produși, pentru țuică de 40 de grade?
Mulțumesc anticipat!

1 răspuns:
| tpu12121222 a răspuns:

Salut,

Pune mana pe codul fiscal! sau mergi la o tuicarie (imi scapa denumirea locului in care iti fierbi fructule pentru a scoate tuica apoi).

http://www.mfinante.ro/accizetaxe.html

Cred ca pe langa accize ai avea nevoie si de anumite costuri de productie, respectiv de intrare pe piata, nu mai mentionez marketing sau administrative :).

Mult succes!