| Strongboy01 a întrebat:

Deci parlamentul vrea sa adopte legea cu permis de conducere la 16 ani., am văzut pe net dar nu știu dacă e aprobata sau se mai discuta. voi știți ceva

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Exista si in prezent posibilitatea de a obtine permis de conducere de la 16 ani, respectiv pentru categoriile AM, A1 si B1.
Daca te referi la categoria B, nu a fost nici o propunere de lege in acest sens, care sa fi ajuns in dezbaterea Parlamentului si nici nu cred ca o sa fie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu vrea nimeni sa adopte nimic. A fost doar o idee a unui parlamentar, nici vorba de propunere legislativa

| SabinNeamtuMarian a răspuns:

Exact, au fost doar niște idei! Dar nu s-a aprobat nimic! Si stai linistit daca se aproba trebuia sa ai masina cu motor de maxim 1.0 si cand conduci sa ai însoțitor cu experiența de minim 10 ani(permis de 10ani)