| Andrewe a întrebat:

Salut,dotarea masinii cu cauciucuri de iarna e obligatorie dupa 1 noiembrie chiar daca nu e zapada, polei etc?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legea nu prevede o anumita data, astfel ca nu sunt obligatorii cauciucurile de iarna de la 1 noiembrie.
Acestea sunt obligatorii doar la circulatia pe drumuri acoperite cu zapada, gheata sau polei.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"masini cu cauciucuri de iarna e obligatorie dupa 1 noiembrie"

nu e. Doar că dacă te prind deodată zăpada și poliția, se lasă cu amendă. Doar atât

| Bizon95 a răspuns:

Ideea e simpla, carosabilul o cere si tu nu ai cauciucuri de iarna, poti sa iei amenda!

| ywar a răspuns:

Nu. Sunt obligatorii in conditii de vreme nefavorabila (carosabil acoperit cu polei, strat de zapada, nu musai-consistent)!
Amenzile sunt mari si e corect sa fie asa.

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Nu e obligatoriu, dar preventiv ai putea sa începi să îți cauți de pe acum cauciucuri, sa faci programare la service ca pana la inceputul lunii viitoare sa le ai puse