| DisturbeDd a întrebat:

Eu stau la sat si am o problema cu un vecin ce arde deseurile menajere si paiele provenite din gospodarie(paie ce raman din alimentatia si culcusul cailor) chiar langa casa lui, acest loc fiind la cativa metri de albia raului si implicit de casa mea... Problema este ca dimineata trebuie sa tin usile si gemurile inchise datorita fumului innecacios si urat mirositor. Stiti cumva daca exista baza legala pentru aceasta problema? si daca da imi puteti mentiona legea /ordonanta pentru a fi pregatit in cazul unei eventuale discutii, inainte de a ajunge la organele competente, poate reusesc sa il conving cu legea in mana, cu frumosul nu a mers.
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform art.36, alin.3 din Normele de igiena si sanatate publica privind mediul de viata al populatiei, aprobate prin Ordinul nr.119/2014, citez:
"(3) Cetatenii sunt obligati sa respecte intocmai masurile stabilite de primarie pentru asigurarea igienei publice si salubritatii localitatii, precum si regulile elementare de igiena in gospodaria sau locuinta proprie, astfel incat sa nu creeze disconfort vecinilor si sa nu constituie pericol pentru sanatatea publica a comunitatii."
Fapta vecinului poate constitui contraventie si se poate pedepsi conform HG 857/2011, citez:
" Art. 6.Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amendă de la 1.500 lei la 3.000 lei pentru persoanele fizice, respectiv cu amendă de la 5.000 lei la 10.000 lei pentru persoanele juridice următoarele fapte:
b) producerea de zgomot, vibraţii, mirosuri, praf, fum, gaze toxice sau iritante care depăşesc limitele maxime stabilite de normele de igienă în vigoare şi care pot crea riscuri pentru sănătatea comunitară ori nerespectarea condiţiilor impuse prin studiile de impact pentru diminuarea riscurilor privind sănătatea populaţiei;
c) nerespectarea de către persoanele fizice şi juridice a normelor de igienă în vigoare care reglementează zonele de locuit sau nerespectarea condiţiilor impuse prin studiile de impact pentru diminuarea riscurilor, dacă activitatea unităţilor creează riscuri pentru sănătatea publică;"

1 răspuns:
| ANDA135 a răspuns:

Da se poate apela la politie pentru aceasta problema! Deci nu mai astepta