| radomire a întrebat:

Exista vreun act la notar care se poate intocmi intre parinti si copii care sa stabileasca exact cine si ce mosteneste? Deci nu ma refer la testament si nici ce se intampla dupa ce mor parintii, ma intereseaza daca inainte se poate face ceva pentru a te scapa de probleme ulterior.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista alt act decat testamentul, acesta este un act doar al parintilor si nici prin testament nu se poate incalca rezerva succesorala.

| pufulescu a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ati uitat actul de donatie, din experienta personala NEGATIVA stiu ca asta e "sfant", il darami doar cu arma nucleara. Nu glumesc, sper sa vada si cel care a pus intrebarea raspunsul meu.

| Ioandelasal a răspuns (pentru pufulescu):

Actul de donatie nu este mortis causa ci un act de transmitere a dreptului de proprietate inter vivos, de aceea nu l-am pomenit.
Sigur ca parintii ar putea sa faca acte de donatie cu toti mostenitorii, inclusiv cu dreptul de uzufruct viager.

| raluk27 a răspuns (pentru pufulescu):

Sper sa vada toti raspunsul asta si sa inceteze cu aberațiile de genul "donatia se-ataca".

| Oana92 a răspuns:

Testament sau act de vanzare-cumparare cu drept de uzufruct. Ce se mai poate face este ca parintii sa ii treaca proprietari si pe copii.

| raluk27 a răspuns:

Cat timp parintii sunt in viata, nu se poate face un astfel de act.
Orice pact asupra unei mosteniri viitoare este interzis de lege.
In schimb, se pot face acte intre vii, inca din timpul vietii: vanzare cumparare, donatie, intretinere etc.

| ʎpooɯ a răspuns:

Eu am facut asta, am semnat intr-un act (in familie), dar ca acest act nu prea are valoare pentru ca nu se poate legaliza, adica nu poti sa renunti la mostenire cand parintii inca traiesc.
Aici se punea baza pe incredere, adica eu ma tin de cuvant dupa ce am semnat actele si nu cer mostenirea dupa ce au murit parintii mei(pentru ca mai existau si alti mostenitori in afara de mine).