| SalmanKhanAlecu a întrebat:

Î-mi poate spune si mie cineva,pe cat timp se suspenda permisul de conducere,daca imbibatia de alcool in aierul expirat este mai mare 0, 80 g/l? Și ce pedeapsa atrage asupra sa?
Știu ca soferului i se face dosar penal...

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta este infractiune, conform Codului penal, citez:
"ART. 336.Conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0, 80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă."
Daca esti condamnat penal permisul de conducere se anuleaza si vei putea sustine examinarea pentru obtinerea altui permis abia dupa 6 luni sau 1 an de la data terminarii executarii pedepsei, dupa caz.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Se face dosar penal si se suspenda permisul pana la proces unde daca judecatorul hotaraste sa te condamne mai departe il anuleaza

| gheorghe699 a răspuns:

Se suspenda pentru 90 de zile, imbibatia alcoolica este f mare, aproape de coma, daca au rezultat si victime poate sa ti-l suspende pe un an, dar 90 de zile sigur, ce pedeapsa? depinde, daca esti la prima abatere, amenda penala, sau condamnare cu suspendare.