| DAS a întrebat:

In cat timp se elibereaza un pasaport? Multumesc.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Paşaportul se eliberează în maximum 20 de zile lucrătoare de la depunerea actelor. Termenul este şi în funcţie de cât de aglomerat este serviciul de paşapoarte, de obicei este în jur de 10 zile. Este prevăzut de art.13 din HG 94/2006, cu modificările ulterioare, citez:
"ART.13. Cererile se soluţioneazã de autoritãţile competente, în termene care curg de la data depunerii acestora şi care nu pot depãşi:
a)3 zile lucrãtoare, în cazul cererilor privind eliberarea paşapoartelor simple, în regim de urgenţã, depuse în ţarã, şi în cazul cererilor privind eliberarea paşapoartelor simple temporare;
b)20 de zile lucrãtoare, în cazul cererilor privind eliberarea paşapoartelor simple depuse în ţarã;
c)30 de zile lucrãtoare, în cazul cererilor privind eliberarea paşapoartelor simple electronice depuse în ţarã;
d)90 de zile lucrãtoare, în cazul cererilor privind eliberarea paşapoartelor simple şi a paşapoartelor simple electronice depuse în strãinãtate." Numai bine!

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Pasaportul de urgenta (pasaport temporar valabil 1 an se elibereaza in aceeasi zi)

mi-am scos eu anul trecut! si a costat parca 100ron +/-

| Andu_7395 a răspuns:

10 zile lucratoare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un pasaport de urgenta se elibereaza in 3 zile iar unul normal in doaua saptamani

sper ca raspunsul meu sa te ajute bafta happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te afli in municipiul,resedinta de judet,il poti obtine in regim de urgenta,chiar si in aceeasi zi,depinde de unde anume esti,sint citiva pasi de urmat, dar repet, se poate.Mult succes.