| bodyguardsmecher a întrebat:

In caz ca va incepe un razboi, credeti ca noi civili vom muri sau lupta sa va da departe de noi ( in cazul meu Bucuresti ).
Aud pe multi vorbind de un razboi insa stau si ma gandesc, oare asta a fost, incepe razboiul si murim.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Imi aduci aminte de un banc vechi:
Unul intreaba prin telefon de la Radio Ierevan:
- Daca cade o bomba atomica in spatele meu, ma mai pot scarpina pe c_r?
La care vine raspunsul:
- Da, daca ti-l mai gasesti...
big grin

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

WW1 morti civili - 20%
WW2 + vietnam - morti civili - 70%
Irak - 90%
Statistica din documentarul -War Made Easy

| Wehrmacht a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Ce ai spus tu acolo fara sa mentionezi numere fixe este practic inutil.90% din 20 este mai putin fata de 20% din 100 000 sa zicem.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Wehrmacht):

In documentar aceste date erau fara multe detalii, ceea ce inseamna ca din toate pierderile de vieti a fost exprimat in % proportia civililor. Cand cineva se lauda cu arme performante si precise si cu dragostea fata de poporul pe care vrea sa-l salveze in numele democratiei si din 10 vietnamezi ucisi 7 sunt civili nu cred ca mai e nevoie de comentarii. Nu foloseste nimeni formule de gen 15 % din 1000. Filmul e pe Youtube si e f interesant - recomand - Razboi facut cu usurinta ( subtitrat in ro ). Cred ca ai priceput mai bine.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Te arde grija civili vs razboi? Cum a spus Stalin - 1 mort = o tragedie, 2 morti = o cifra, mai multi = date statistice. Asta era rau, stim ca a zis toata lumea. Hai sa vedem un clip din WW2 -DRESDEN - Oras fara importanta strategica, nu se faceau acolo nici macar prastii cu fasole. Zilele razboiului erau numarate, nimeni si nimic nu putea castiga o zi pana sfarsitul inevitabil, un om, victoria era sortita. RAF au inceput sa puna noaptea un covor de bombe, AIR Force ziua, orasul a fost sters de pe fata pamentului si de pe harta. Populatia e fost decimata intr-un macel primitiv si barbar fara nici un motiv. Sunt 70 de ani de atunci, toata lumea discuta, intreaba, nimeni nu spune de ce, nimeni nu este tras la raspundere. Crima curata Made in SUA % UK. Una intre altele.

| CuriousStuff a răspuns:

Razboiul e inceput deja. E razboi intre aproape toate tarile si "teroristi". Si oameni mor zilnic din ambele aprti, atat soldati cat si civili. Nu ti se pare ca sunt atentate destul si mor o gramada de civili? Nu ii prea intereseaza pe ei tarile astea mici ca Romania pentru ca nu reprezentam o amenintare, dar daca Romania decide sa se implice mai serios in acest razboi si sa trimita mai multe trupe la lupta probabil si noi o sa fim pe lista de bombardare a teroristilor. Si in afara de Bucuresti, Timisoara, Cluj si inca cateva orase mari nu se complica ei cu orase mici.

| Clorox a răspuns:

Este ciudat!
Vad aproape zilnic avioane militare, elicoptere, etc!
Nu stiu ce sa zic, sper sa nu murim sau sa ajungem ca in the walking dead!