| paul_9892 a întrebat:

La in spatele blocurilor sunt de obicei mici `gradini`, in acele gradini unii locatari in special de la parter au voie sa planteze ce vor? (rosii, ardei etc.). Bine inteles daca mergi pe acolo fac scandal. Plantele acelea pot atrage tantari, albine etc. Unde as putea sa fac reclamatie si ce sanse am? undeva la nivelul primariei sau unde?

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca bine retin ti-am mai raspuns la o intrebare asemanatoare, la nivelul primariei exista un compartiment specializat care se ocupa de problemele asociatiilor de proprietari si acolo poti sa te adresezi.
Dupa cate stiu micile plantatii sunt acceptate, tacit ori expres, de locatarii din bloc, de altfel este bine sa fie verdeata in jurul blocului.

| elena a răspuns:

Fii sigur, ca aceste gradini se vor inmulti, avand in vedere conditiile de austeritate impuse de guvernanti pentru viitor.
Stii vorba, "romanul s-a nascut poet", iar daca tii neaparat, sa fii poet, sa stii ca terenul dintre blocuri apartine primariei.

| EUSIATIT a răspuns:

Sunt de acord cu tine. nu mi plac gradinile in jurul blocului .Dar...cit privesc acesti pusti de 12 13 14 ani. nu ai cum sa le interzicem. De fapt mai mult ei fac situl. si eu m am gaindit sa ma retrag. M am saturat sa citesc intrebari de spre teme[ acum e vacanta] sau despre cum sa fac. sex. sa mi incep viata sex si am 13 ani etc etc. Sunt solotar cu tine si cu multi altii. Faceti fratilor un site pentru voi cei de 10... 13. 15 ani si vb acolo de problemele [sexuale care va intereseaza] Paul te sustin

| ikram a răspuns:

Daca vecinul a concesionat respectivul teren de la primarie nu prea ai ce face. Dar daca nu, poti incerca sa faci o plangere la asociatia de proprietari sau daca nu exista la primarie, daca acesti locatari prin gradinile lor chiar iti produc un deranj (si nu numai tie, ci si celorlati locatari), desi nu prea cred ca o sa se faca ceva, pana la urma nu au construit nimic care sa altereaze structura blocului si pana la urma anti tantari sau albine poti sa-ti pui plasa la geamuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai -paul -, tu ai o problema de adaptare? Sansele sint maxime! Fa o reclamatie, cheama televiziunea, si vei reusi! Sa te faci de ris! ( adolf )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In loc sa apreciem oamenii gospadari...rusine musiu paul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai -paulica - tu faci o mare confuzie. In jurul blocurilor sint gradini, nu cacastori pentru ciinele tau. Asta nu poti pricepe?
Spatiu verde, nu wc public. Tie ti-ar place sa-ti miroasa sub geam a pisat de ciine? sa te biziie mustele de pe rahat si apoi sa-ti sara-n ciorba?
Este asa greu de priceput ca sint niste norme de civilizatie si tu esti cel cu problema? Se pare ca da!
Ce legislatie vrei? Spune in ce oras se intimpla si-ti livrez toata legislatia, ba mai mult iti garantez ca te rezolv sa platesti si intretinere pentru ciine, asa cum este normal. ( adolf )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

EUSIATIT / daca nu va place raspunsul, imediat spuneti ca va raspunde un copil...
Pt linistea personala, poti sa-ti spun ca sigur am virsta cit a ta si a lui -paul - Garantat.
Nu inteleg ce nu va convine! Faptul ca v-am spus ca un spatiu verde, este spatiu verde si nu wc public? Unde scrie, sa aflu si eu, ca ai voie sa mergi cu ciinele pe spatiul verde? Cu ciinele nu ai voie decit in spatii amenajate sau in casa personala. Asta este legea!
Faptul ca oamenii si-au facut gradini, este acceptat tacit de primarie pentru a nu se transforma acel teren in groapa de gunoi si wc, atita timp cit primaria nu are bani de imprejmuire si amenajare.
daca -paul- era un om responsabil, pina sa cumpere ciinele isi punea intrebarea " unde se duce cu el?" dar el a mers strict pe nesimtirea specifica natiei, si s-a gindit ca poate iesi cu el sa se cace in poteca! Asta a fost gindirea lui, nu una responsabila. Acum cauta sa se certe cu toata lumea cind el este vinovatul principal. ( adolf )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Revin si spun, este treaba ta. Ce conteaza de cit timp il ai? Este lege si gata. Nu ai voie cu el pe spatiul verde. Mergi la primarie si vezi, aia cu ce " cap " gindesc!
Pina una alta, cred ca animaul este mai simtit decit tine! ( adolf )

| paul_9892 explică:

Bun atunci merg sa imi fac si eu o cabana in locurile publice? sau chiar un camping? si nu imi are nimeni treaba?

| paul_9892 explică:

Nici daca daca imi trag 2 palme nu pot intelege de ce se baga copii de 13 ani in seama. am pus intrebarea la legislatie in speranta ca imi va da un raspuns un om avizat. nu un copil de rahat la fund.

| paul_9892 explică:

Mai adolf eu am cainele de 7 ani pe vremea aia nu era asa ceva pe aici. dar se vede ca u gandesti cu capul de sub buric.

| paul_9892 explică:

Animalul meu e mai inteligent ca u, copile