| cumdc a întrebat:

Ma puteti ajuta si pe mine cu ceva? Am un prieten care a fost injurat si batut de mai multe ori de politie... Politia are voie sa faca asta mai ales ca acea persoana este minora are 14-15 ani. Exista fro lege care sa interzica asta? Am nevoie de raspuns cat se poate de repede.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Politia nu are voie sa bata pe cineva, daca respectivul nu se opune fizic (prin atacarea politistilor) atunci cand i se cere sa se legitimeze, cand este prins cu o infractiune sau contraventie sau este condus la politie.
Daca totusi o fac pot fi acuzati de purtare abuziva sau cercetare abuziva, dupa caz, conform Codului penal, citez:
"ART.296. Purtarea abuzivă
  (1) Întrebuinţarea de expresii jignitoare faţă de o persoană de către cel aflat în exercitarea atribuţiilor de serviciu se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 6 luni sau cu amendă.
  (2) Ameninţarea ori lovirea sau alte violenţe săvârşite în condiţiile alin. (1) se sancţionează cu pedeapsa prevăzută de lege pentru acea infracţiune, ale cărei limite speciale se majorează cu o treime."
"ART.280. Cercetarea abuzivă
  (1) Întrebuinţarea de promisiuni, ameninţări sau violenţe împotriva unei persoane urmărite sau judecate într-o cauză penală, de către un organ de cercetare penală, un procuror sau un judecător, pentru a o determina să dea ori să nu dea declaraţii, să dea declaraţii mincinoase ori să îşi retragă declaraţiile, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării dreptului de a ocupa o funcţie publică.
  (2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează producerea, falsificarea ori ticluirea de probe nereale de către un organ de cercetare penală, un procuror sau un judecător."
Bineinteles ca persoana abuzata trebuie sa aiba si probe prin care sa dovedeasca aceasta, respectiv certificat medico-legal si martori sau alte probe.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Politia poate doar actiona in legitima aparare violent, in rest nu, daca lucrurile sunt asa cum zici tu se poate face reclamatie si se va incepe o ancheta