| FLow_FLow_1998 a întrebat:

Salut, mai de mult am particat la un furt auto cu niste prieteni, mai exact 2 masini de la pizzeria thalia Timisoara. Acum dupa 1 an a venit politia la Timisoara eu fiind plecat la tara si a zis ca trebuie data declaratie. Am participat si eu cu ei dar nu am furato eu. Ceilalti au dat declaratie adevarata. Sunt minor am 14 ani. Ce imi ppate face spuneti-mi toate cazurile. Fara raspunsuri aiurea, nu eram constient

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Spune varsta pe care ai avut-o la data furtului (nu acum), respectiv sub 14 ani sau peste 14 ani si o sa-ti dau un raspuns concret, in functie de varsta sunt 2 ipoteze.

| alessia5158 a răspuns:

Daca la data savarsirii infractiunii ai avut varsta de 13 ani, nu raspunzi penal(nu vei fi pedepsit de legea penala)---citeste art. 113 din Codul penal :http://legeaz.net/noul-cod-penal/art-113

Daca la data savarsirii infractiunii ai avut varsta de 14 ani impliniti, se poate aplica o masura educativa neprivativa de libertate (http://legeaz.net/noul-cod-penal/art-113)
Masurile "neprivative de libertate" sunt: stagiul de formare civica, supravegherea, consemnarea la sfarsit de saptamana si asistarea zilnica--- vezi detalii despre acestea :http://legestart.ro/......cod-penal/

Daca la data participarii la furt ai avut 14 ani impliniti si inainte de furt ai mai savarsit o alta infractiune pentru care ai primit o pedeapsa neprivativa de libertate, atunci vei primi o pedeapsa privativa de libertate( te vor duce intr-un centru de detentie pentru minori minori!)

| darrio2007 a răspuns:

Ce fel de declaratie adevarata? Ai fost complice la furt.Nu erai constient? Sa spui asta lui mutu.Du-te si da declaratie.Sa nu cumva sa-ti fi pus tie in carca furtul.

| Tinna666 a răspuns:

Cativa ani cu suspendare, mai mult de atat nu au ce sa iti faca daca esti minor

| FLow_FLow_1998 explică:

Ma refer ca nu au dat declaratii mincinoase. Mie frica sa nu ajung pe la scoala de corectie, sau sa faca unu din parinti puscarie, se poate?

| FLow_FLow_1998 explică:

Aveam 14 ani pe atunci. Fiindca acum trebuie sa fac 15. Deci pot ajunge la scpala de corectie?

| Ioandelasal a răspuns (pentru FLow_FLow_1998):

Daca se constata ca n-ai avut nici o contributie la furt atunci o sa fii ascultat doar ca martor si n-o sa fii pedepsit.
Daca se constata ca ai contribuit si tu atunci se poate lua impotriva ta o masura educativa neprivativa de libertate, conform Codului penal, citez:
"ART.113.Limitele răspunderii penale
(1) Minorul care nu a împlinit vârsta de 14 ani nu răspunde penal.
(2) Minorul care are vârsta între 14 şi 16 ani răspunde penal numai dacă se dovedeşte că a săvârşit fapta cu discernământ.
(3) Minorul care a împlinit vârsta de 16 ani răspunde penal potrivit legii.
  ART.114.Consecinţele răspunderii penale
  (1) Faţă de minorul care, la data săvârşirii infracţiunii, avea vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani se ia o măsură educativă neprivativă de libertate.
(2) Faţă de minorul prevăzut în alin. (1) se poate lua o măsură educativă privativă de libertate în următoarele cazuri:
  a) dacă a mai săvârşit o infracţiune, pentru care i s-a aplicat o  măsură educativă ce a fost executată ori a cărei executare a început înainte de comiterea infracţiunii pentru care este judecat;
  b) atunci când pedeapsa prevăzută de lege pentru infracţiunea săvârşită  este închisoarea de 7 ani sau mai mare ori detenţiunea pe viaţă.
  ART.115. Măsurile educative
(1) Măsurile educative sunt neprivative de libertate sau privative de libertate.
1. Măsurile educative neprivative de libertate sunt:
a) stagiul de formare civică;
b) supravegherea;
c) consemnarea la sfârşit de săptămână;
d) asistarea zilnică."