Întrebare recomandată | UltraLex a întrebat:

Salut, o intrebare legala.

S-au mutat de cateva luni niste oameni deasupra noastra (o femeie, o fata de 19 ani cred si un copil de 10-11).
Si de cand s-au mutat fac o galagie continua bubuie, troznesc, tarasc, trantesc...
Si nu am fost singurii care le-am reprosat acest lucru dar fiind in capul nostru noi le facem mai des.
Acum de paste s-a cam umplut paharul si am fost la ea si am amenintat-o ca am sa incep sa ma duc la politie fiindca nu mai suport (femeia e o terminata care nu recunoaste in ruptul capului nimic si fiisa la fel)
Dupa discutii si discutii vine si fiisa si imi spune ca si ea poate sa ne faca plangere pentru hartuire (ca venim mereu la ei la usa sau mai stiu eu ce...) ca i-a spus ei cineva din politie.

Intrebarea mea este:
Chiar poate face asa ceva?
Mai ales ca vecinii se pot pune si martori.
Deoarece intentionez sa le depun mai multe pe viitor fiindca nu se potolesc cu una cu doua.

Multumesc

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa-i reclami, impreuna cu vecinii, pentru conturbarea linistii publice.
Este adevarat ca si ei pot sa faca plangere pentru hartuire dar nu cred ca o sa fie luati in seama, atragerea atentiei nu este hartuire.
Conform Codului penal, citez:
"ART. 208.Hărţuirea
  (1) Fapta celui care, în mod repetat, urmăreşte, fără drept sau fără un  interes legitim, o persoană ori îi supraveghează locuinţa, locul de muncă sau alte locuri frecventate de către aceasta, cauzându-i astfel o stare de temere, se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 6 luni sau cu amendă.
  (2) Efectuarea de apeluri telefonice sau comunicări prin mijloace de  transmitere la distanţă, care, prin frecvenţă sau conţinut, îi cauzează o temere unei persoane, se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă, dacă fapta nu constituie o infracţiune mai gravă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."

| UltraLex explică (pentru Ioandelasal):

Da, dar in felul in care a spus-o mi-a dat de inteles ca are pe cineva (o relatie/pila) care o "poate ajuta" in aceasta problemma
Si tind sa o cred fiindca scuzati-mi expresia (pare genul larga in gaura) si astea isi fac mai usor relatii
Mai are o plangere depusa acum cateva luni de noi si unchiul mau care sta sub mine dar fiind din familie ma gandesc ca poate fii intoarsa cumva

| Ioandelasal a răspuns (pentru UltraLex):

Tind sa nu cred ce ti-a spus, multi se lauda cu relatii, chiar daca nu le au, pentru a scapa de diverse acuzatii.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Asculta-l pe domnul Ioandelasal este un jurist bun.

| darrio2007 a răspuns:

Fa linistita plangere.Hartuirea inseamna sa te iei de cineva degeaba.La voi nu este degeaba. Pentru ca va deranjeaza. Vorbeste si cu vecinii pentru plangere.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu trebuie sa faci plîngere la politie daca te deranjează vecinii, si de restul se ocupă politia, le va da amendă pentru tulburarea linistii publice, nu conteaza ce zice vecina ta, ca nu tu o hartuiesti pe ea, ci ea pe tine cu zgomotele pe care le face. Politia va stii ce sa le facă ca sa le potolească.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crezi ca politia va schimba ceva in caracterul omului? Nu. Acesta e riscul cand stai la bloc. Mda si eu sunt patit. Dar pana nu le-am trimis niste Dumnezei ca sa se sature nu s-au potolit. Parca aveau copite asa se auzea. Le-am spus ca traieste la bloc, nu in turma si n-au avut atatea rude unde sa-i trimit. Fara politie. Asta s-a intamplat de mult. Acum stau la casa si imi dau tarcoale doar soarecii.

| Krixxus a răspuns:

Tu trebuie sa depui plangere, tu esti cel afectat.

| MedRex a răspuns:

Hărțuirea trebuie dovedită pentru a fii luată în serios. Tulburarea liniștii publice are validitate la momentul în care ai sunat la poliția locală, jandarmerie, poliție (acestea trei au atibuții de ordine publică) și aceștia se prezintă să constate ce se întâmplă, mai ales când se întâmplă în timpul orelor de liniște (Legea nr. 61/1991, republicată, Art. 2 Alin. 26 22:00-08:00 și 13:00-14:00). Asociațiile de proprietari/locatari pot acționa în judecată un locatar/proprietar, dar asta durează și de obicei se lasă cu scandal și mai mare.

| ByutzaBya9108 a răspuns:

Tu ar trebui sa depui plangere la politie daca te deranjeaza. Nu trebuie sa staaaii pana cand or spune vecinii tai ca te lasa in pace si nu mai fac galagie, iar asta o sa se intample cand o zbura elefantul. Deci cel mai bine este sa te duci la politie, depui plangere si de restul se ocupa ei. O sa ii amendeze pentru tulburarea linisti si poate...o sa scapi. Deci du-te si depune plangere.