| Wolfyye a întrebat:

Pe 2 septembrie am dar sala iar pe 8 octombrie am fost programat la traseu (am picat). Și nu știu dacă trebuie sa mai dau sala sau nu. Unii mi-au zis ca da alții ca nu și nu mai înțeleg nimic. Lămuriți-mă va rog și pe mine ca sa știu dacă ma duc sa ma reprogramez la examen

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Modificarea adusa art.12 din Ordinul MAI nr.268/2010, cu aplicare din 5.10. 2015, profita doar persoanelor care au sustinut proba teoretica dupa aceasta data, nu si celor care au sustinut-o inainte de intrarea in vigoare a acestei prevederi, conform principiului neretroactivitatii normelor legale. Conform acestui principiu norma legala se aplica numai faptelor, actelor si situatiilor ivite dupa intrarea ei in vigoare, cu exceptia normelor penale sau contraventionale mai favorabile.
Ordinul MAI nr.97/2015, prin care a fost modificat Ordinul MAI nr.268/2010, nu contine dispozitii tranzitorii, respectiv ce se intampla cu cei care au dat proba teoretica inainte de 5 octombrie si nu reusesc la proba practica data incepand cu aceasta zi. Sigur ca s-ar putea inerpreta, desi un pic fortat, ca se aplica si acelora care au dat proba teoretica inainte si proba practica dupa data de 5 octombrie, dar asta pot s-o faca doar cei care aplica aceasta norma, respectiv cei de la Serviciul permise de conducere, asa ca intereseaza-te la acest serviciu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da trebuie sa dai sala. Noua modificare se aplica doar examenelor teoretice date dupa 5 oct