| papuciirupti a întrebat:

pe 21 luna aceasta fac 18 ani si fix in aceasta zi plec in Spania cu un proiect in legatura cu scoala...am facut procura sa nu am surprize la aeroport si notarul a spus ca trebuie sa fac si pasaport cu noua legislatie din ianuarie, etc
ce trebuie sa fac pana la urma?

17 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai cartea de identitate (CI) inca valabila nu ai nevoie de pasaport, in tarile UE poti calatori cu aceasta, declaratia ambilor parinti si un insotitor major.
Conform L.248/2005, privind libera circulatie a cetatenilor romani in strainatate, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 6^1
  (1) Pentru scopurile prezentei legi, cartea de identitate şi cartea electronică de identitate valabile constituie document de călătorie pe baza căruia cetăţenii români pot călători în statele membre ale Uniunii Europene."
Si Spania este membra a UE.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ai de ce sa iti faci pasaport. Spania ca si Romania e in UE, e suficienta cartea de identitate valabila

| JohnnyBi a răspuns (pentru suntserios):

Dar spatiul schengen e suspendat, s-ar putea sa ii trebuiasca. de cand cu atacurile alea prin Franta si Belgia s-au abramburit lucrurile

| suntserios a răspuns (pentru JohnnyBi):

Romania oricum nu era in schengen asa ca tot aia e

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Având în vedere că la data de 21.02. 2016 la ora 00.00.01 împlineşti 18 anişori şi tu ieşi din ţară pe la ora 8 ( spre exemplu ), NU aveai nevoie de nici o Declaraţie notarială dată de părinţi - la acel moment erai DEJA major/ă!
Evident că notarul nu a zis nimic deoarece a încasat nişte bani pe Declaraţia respectivă rolling on the floor
Dar nici fără Declaraţie NU ai fi avut nici o problemă!

În altă ordine de idei, dacă mergi în Spania NU ai nevoie şi de Paşaport; este suficient dacă ai C.I. în termenul de valabilitate!

Toate cele bune!

| raluk27 a răspuns (pentru bursuc001):

Da, ma...48 de lei. Iti dai seama, al naibii notar cum s-a îmbogățit el de pe urma bietului copil...

| bursuc001 a răspuns (pentru raluk27):

Bună!

Mda, ar fi fost IDEAL dacă-ţi mai "şlefuiai" puţin modul de adresare :D
Se presupune că ai vreo 28-29 de anişori; deci, NU mai eşti un COPILAŞ ca majoritatea celor vreo 90-95 % dintre userii TPU!
http://www.tpu.ro/......ad-aceasi/
Iar la vârsta asta, ar TREBUI să ştii cum este civilizat să te adresezi unei persoane pe care nu o cunoşti!

În altă ordine de idei, era o chestiune de "principiu" şi de bun-simţ!

Nu contează suma; putea fi 48 de lei, cum zici tu, sau chiar 120 ( în loc de 15 lei )...
Cert este că NU era necesară acea Declaraţie & NU avea nici un sens să mai îmbârlige userul că are nevoie şi de Paşaport!

De ce să încurci omul când poţi să-l ajuţi?

Aaa, faptul că ţie ţi se pare ok acest aspect, e altă "poveste" şi îmi ridică unele semne de întrebare... :(
Oricum, am mai întâlnit destui notari care merg pe "ideea" ta ( de "bunăvoinţă" faţă de client ) :
* unii care refuză să întocmească un Contract de închiriere auto care costă în jur de 50-70 lei şi VOR doar un Contract de comodat auto cu minim 150 lei
* alţii care pentru soluţionarea Cererii de divorţ pe cale amiabilă ( FĂRĂ partaj ) ajung să ceară chiar şi 2200 lei în loc de 500-600 lei
* destui care nu eliberează Chitanţă/bon fiscal pentru sumele încasate
* alţii care percep o taxă de 4-10 ori mai mare decât cea minimală pentru vânzarea de terenuri, etc.
http://www.uniuneanotarilor.ro/files/omj46c.pdf

Şi, uite-aşa, câte 48 de lei "de pe urma bietului copil" ( şi sunt destui ca el ) + alţi 100 lei de pe urma fiecărui Contract de închiriere/comodat auto + alţi 1500 lei de pe urma fiecărui divorţ + etc. = un notar care s-a îmbogăţit cel puţin într-un mod IMORAL ( ca să nu ducem discuţia în alte aspecte de natură legală )... :(

Pe cale de consecinţă, atitudinea ta ( faţă de aceste situaţii ) NU este normală!

O zi frumoasă!

| raluk27 a răspuns (pentru bursuc001):

Ce ti se pare atat de necivilizat in modul meu de adresare? "Mă " e un apelativ pe care il găsești si-n DEX. Si desi stiu ca ti-ar fi placut, n-am sa-ti dau link-ul, ci te las să cauti singur.
Spune-mi un lucru... Daca te duci la magazin si ceri o sticla de votca, de exemplu, vanzatoarea crezi ca te întreaba "de ce cumperi? Nu-ti dau pentru că nu iti trebuie. Iti face rau daca bei".
Actele notariale se indeplinesc la cerere. Atat timp cat aceasta exista, notarul procedează in consecinta. Mai e o vorba romaneasca "oaia care nu-si poarta lâna, s-o manance lupul". Daca insusi userul nu a fost atent ca exact in ziua călătoriei implineste 18 ani, de ce-ar fi fost notarul? Nu mai vorbim de faptul ca habar n-are ce fel de act a facut. Sustine, ca a făcut procura, cand de fapt e declaratie. Concluzia e ca sunt niste gura casca si nu stiu ce semneaza. De asemenea, iesirea din tara se face pe baza documentului de călătorie, care este pașaportul. Cartea de identitate atesta, dupa cum spune si denumirea, identitatea persoanei. Ah, ca acum este permis sa calatoresti si cu buletinul, e partea a doua. Dar corect este sa folosim fiecare document pentru scopul initial.
Cat despre exemplele tale, rolul notarului este de a lua act de vointa partilor:
- daca nu există o suma platita cu titlul de chirie, ci e folosita e gratuita, se face contract de comodat. Tot in practica se solicita "procura de circulat cu mașina ", ceea ce nu exista. Cand imprumutatul calatoreste in interes propriu, forma corecta este comodatul. Pe langa acei 150 lei, nu remarci ca le-a facut un bine respectivilor, caci in baza contractului de inchiriere proprietarul avea obligatia de a-l depune la fisc si a plati impozit
- ma îndoiesc sincer ca s-a perceput atat pentru in divort. Si ma îndoiesc profund de spusele tale, cu iz de legendă urbana, fara vreo dovada in sensul ăsta. Dar tind sa cred ca in repetate rânduri sotii au depus cererea de divorț, s-au razgandit ori nu s-au prezentat la termen, reluand procedura, fapt care a dus la plata unuoi onorariu atat de mare
- TOTI eliberează bon/ chitanta. Notarii sunt obligati sa treaca numarul bonului sau chitantei pe act.
- regula este ca taxarea sa se calculeze in functie de pretul stabilit de parti. Daca pretul stabilit este peste valoarea minima din expertiza notariala, evident ca si onorariul minim a crescut. Mai ales, exista obligatia ca in cazul tranzacțiilor peste 50.000 lei, plata sa se facă prin virament bancar, cu prezentarea dovezii de achitare a pretului, asa ca partile declara pretul real.
- este total imoral din partea ta sa lansezi afirmatii nefondate, fara sa cunoști partile si imprejurarile.
Aceasta atitudine a ta ti se pare normala?

| bursuc001 a răspuns (pentru raluk27):

Mda, mă aşteptam să revii cu nişte ABERAŢII de acest gen...

Din PĂCATE, observ că-ţi LIPSESC "cei 7 ani de acasă" dacă tu consideri că este normal şi civilizat acel mod de adresare către o persoană necunoscută ( şi mai în vârstă decât tine )! :(

Apoi, pentru "cultura ta generală", era mai bine să studiezi semnificaţia interjecţiei "mă" şi cazurile în care se foloseşte!
"MĂ interj. (Fam.) 1. Cuvânt de adresare către una sau mai multe persoane de sex masculin, mai rar feminin, care marchează între vorbitori un raport de la egal la egal sau de la superior la inferior; bă... " - SURSA :
https://dexonline.ro/lexem/m%C4%83/32120

Dacă tu ai IMPRESIA că este normal/civilizat să mi te adresezi aşa, atunci eşti PROST crescută :(

În altă ordine de idei, revenind la aberaţiile pe care le-ai menţionat acum, se impun următoarele precizări :
1. Comparaţia cu sticla de votcă NU se aplică!
NU poţi compara un notar cu o vânzătoare de la colţ de stradă - vezi detalii în "Codul deontologic al notarilor publici" :
http://www.uniuneanotarilor.ro/files/legi/Cod_deontologic_UNNPR.pdf

2. Nu am pus în discuţie ceea ce ştie ( sau, mai exact, NU ştia ) userul!
Tocmai de aceea a postat întrebarea, pentru ca să afle anumite aspecte...
"Discuţia" din pasajul respectiv este IRELEVANTĂ!

3. Despre activitatea notarului şi OBLIGAŢIILE acestuia mai studiezi ( deoarece, iar eşti cam pe lângă subiect ) - vezi detalii la linkul :
http://www.euroavocatura.ro/......notariale_

4. Dacă te îndoieşti de sumele solicitate de notari pentru un SIMPLU divorţ, atunci poţi să dai o "tură" pe la notarii din Cluj-Napoca :))
La fel şi în cazul taxelor solicitate la vânzarea/cumpărarea de terenuri!

5. Într-adevăr, toţi notarii sunt "obligaţi" să elibereze Bon/Chitanţă - dar NU toţi fac acest lucru!

Mai mult, iar vorbeşti "în necunoştinţă de cauză" :(
Ai văzut ce scrie pe un bon de acest gen?
Scrie foarte VAG : "Onorariu notarial"... NU se precizează pentru ce ANUME ca să se poată solicita ce sumă "se doreşte"!

Să-mi spui şi mie câţi clienţi cunosc care ar fi taxele notariale pe care ar trebui să i le ceară un anumit notar pentru un anumit serviciu!?!
Cel mai probabil, SUB 5 % dintre clienţi cunosc acele tarife :(

Iar dintre aceia, în mod sigur, nici unul NU merge să depună o Sesizare/Reclamaţie ( din diverse motive )...
Mai bine merge şi întreabă la 10 notari ÎNAINTE de a-l alege pe cel la care să-şi rezolve problema!

6. De asemenea, NU lansez "afirmatii nefondate"!
În activitatea mea am avut ( am ) tangenţă cu DESTUI notari & avocaţi şi am întâlnit EFECTIV aceste cazuri!
Deci, chiar CUNOSC "partile si imprejurarile"; aşa că, mai scuteşte-mă cu "imoralitatea" de care dai dovadă chiar tu!

7. Şi, DA, atitudinea mea este foarte NORMALĂ!

NU stau să mă las "călcat în picioare" de unul/una care se crede mai şmecher/ă!
Dacă ar face TOŢI ca mine, NU ar mai exista atâta hoţie în ţară!

Prin urmare, având în vedere atitudinea ta, te vei alege cu un frumos IGNORE =))

Toate cele bune!

| raluk27 a răspuns:

Esti sigur ca ai facut procura? Ia mai citeste titlul. Cred ca scrie DECLARATIE.
Nu e neapărat nevoie de pasaport.

| raluk27 a răspuns:

Ah, nu suporti discutia, nu?

| papuciirupti explică (pentru raluk27):

Bunaaa happy
mai usor cu adjectivele pentru ca chiar are dreptate bursuc001 in legatura cu cei 7 ani de acasa.
ps: nu eu am ales acea calatorie fix in aceeasi zi in care implinesc si eu 18 ani (imi doream sa stau acasa cu familia, prietenii etc.) ci am fost participat la un concurs in urma caruia am castigat un loc in proiect si evident ca nu eu am ales momentul calatorie ci organizatorii...
nu ai ideee cat ma bucur ca exista oameni ca tine care sa le deschida ochii acestor 'gura casca' si cat as vrea sa te cunosc ca om sa vad daca chiar ai valoarea pe care ti-o dai pe net laughing
asa mi s-a spus spus sa fac sa nu intamplin probleme la aeroport dupa cum spuneam si daca vrei sa crezi nici nu am vazut actul pana acum deoarece nu m-a interesat si da scrie cum spuneai tu...
o zi buna!

| raluk27 a răspuns (pentru papuciirupti):

Da, chiar o am happy

| papuciirupti explică (pentru raluk27):

Ma bucur! sa fii sanatoasa

| raluk27 a răspuns (pentru papuciirupti):

Multa sănătate și tie!

| raluk27 a răspuns:

Vorbesti mult, dar n linkuri, dar pierzi esenta : ceea ce ceri, ti se da. Daca tot te lauzi ca ai tangenta cu aveasta activitate, ar fi trebuit sa stii ca atunci cand ai biroul full, nu stai sa-i calculezi varsta fiecarui adolescent, iar daca partile staruie in cererea lor, nu ai de ce sa-l refuzi. "Nu ii trebuie " nu este un temei legal pentru a respinge un act.
2.Iar pierzi esenta: daca nu stie ce sa ceara, e problema lui
3. Ce snume din ce-am afirmat ti se pare ca a fost pe lângă subiect? Si vreau sa-mi spui punctual, nu sa-mi dai linkuri.
4.Ti-am explicat de ce s-au perceput onorariile respective. Daca tu continui sa sustii lucruri doar pentru ca asa ai auzit, cu tot regretul, dar nu e nicio diferență intre tine si-un "client" cu 7 clase, care a lasat 10 milioane de lei la notar, dar habar n-are ca aia 10 milioane includ impozitul, extrasul de carte funciară, intabularea, onorariul notarial si consultatiile acordate de n ori in mod gratuit. Pentru ca astea nu le vezi. Notarul e obligat sa te consilieze, sa suporte sa ii deschizi usa de 10 ori pe săptămână fara sa ai decenta de a intreba daca trebuie sa plătești ceva, sa iti faca n calcule si eventual sa fie si gratis, daca se poate.
Daca nu-ti place adresarea "ma", si te bati cu pumnul in piept ca ai o varsta, ce-ar fi sa purtam o discutie argumentata, justificata, cu dovezi si fara linkuri. Stiu ca-ti place sa dai copy paste, dar poate reusesti sa depasesti stadiul de pusti care descopera butoanele de la mouse.
5. Cand ai fost ultima dată la notar si nu ti s-a dat bon sau chitanta? Pe fiecare chitanta primita scrie ve reprezintă suma. Pe langa obligatia mentionarii numarului de bon/ chitanta pe act (deci pe care logica, e suficient sa citesti titlul actului ca sa constati ce reprezinta suma), exista evidente stricte tinute de fiecare birou.
6. Iti doresc sa iti platesti angajatii, curentul elecric, hartia, aparatura, taxele si impozitele la stat, munca si scaunul pe care se odihneste fundul tau din suma colosala de 150 de lei pe care TREBUIE sa-i iei pe o vanzare de teren. Asta ca sa nu jumulesti bietul client.
Daca intr-adrevar ai avea tangente cu aceasta activitate, n-ai gandi atat de "mic".
Lasa-ma sa ghicesc... Ai vrut sa-ti deschizi "cabinet notarial " si n-ai reușit? happy

| dragosbogdan001 a răspuns:

Pai Spania este membra a Uniunii Europene, nu ai nevoie de pasaport: doar buletinul (cartea de identitate).