| OmumakecarnotcarOmu a întrebat:

Salut!

Poate o intrebare stupida, la care deja stiu oarecum raspunsul, totusi, as dori sa aflu de la voi, ca poate gresesc, ce s-ar putea intampla in caz ca nu platesc asigurarea incheiat cu CNAS?!

Incheiam o asigurare in urma cu 2 ani, de urgenta, credeam ca ma voi putea folosi de asigurarea de sanatate pentru a rezolva niste probleme sau macar a identifica ce ar putea fi cauza, eh, nu s-a intamplat tocmai asa, iar dupa ce am intrat in pandemie. s-au cam inrautatit lucrurile, pe scurt, am ramas si sarac si bolnav.

Ca costuri, nu stiu exact ce costuri as fi putut produce, nu mi s-a facut aproape nimic legat de investigatii sau tratamente, ba mai mult, am fost nevoit sa astept ore in sir, chiar si cand nu era lume, doctori absenti, intarziau, lipsa de interes, pana mea. si plimbat degeaba de la un spital la altul sau sa revin de mai multe ori pentru nimic, incat am ajuns sa ma coste doar calatoria, echivalentul a 2 asigurări.
( dar asta sigur nu intereseaza pe nimeni, scuze. )

(Mentionez ca imi ramase de platit cam jumate din suma de 12xxLei. am primit si card in urma cu 6 luni, nu cred ca e valabil, cine stie, si pe de alta parte, am primit o "scrisoare", nu de dragoste, ci de la big brother, ANAF, in urma cu 2 saptamani. )

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Raspunsul il gasesti in contractul incheiat cu CNAS, respectiv prevederile privind rezilierea contractului, daca acesta mai este valabil.
Daca a expirat valabilitatea si tu n-ai platit poti fi executat silit de ANAF, in baza acelui contract.