| rrrelllaxo a întrebat:

Salut prietenii! Am si eu o intrebare, vreau sa-mi achizitonez un motor de 125 de cm,cu ce acte trebuie sa ma duc la RAR sa-i fac carte RO? daca il trec la Primarie,pot sa ma duc cu talonul de primerie? Sau imi trebuie act de provenienta gen(Carte de Italia,Spania sau de unde e luat ). As vrea sa-l trec pe 49, la Primarie reusesc eu, dar nu stiu daca la Rar pot sa ma duc cu talonul de la primarie. Multumesc mult pentru raspunsuri.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Motocicleta de 125 cmc se inmatriculeaza la Serviciul de inmatriculari din judetul tau, la primaria se inscriu doar cele care se incadreaza la categoria moped (pana la 50 cmc).
La inmatriculare, daca este adusa din strainatate, o sa-ti ceara si certificarea si inspectia tehnica periodica de la RAR, asa ca acolo trebuie sa mergi prima data.

| rrrelllaxo explică (pentru Ioandelasal):

Si daca eu il trec ca moped la primarie. Cu ce trebuie sa ma duc la Rar sa-i fac carte? Pentru ca e obligatoriu itp acum. Intrebarea mea era, daca il trec pe primarie pot sa ma duc doar cu talonul de la ei? Adica il trec pe 50 pe primarie.

| Ioandelasal a răspuns (pentru rrrelllaxo):

Ar insemna ca, atat tu, cat si functionarul, sa comiteti un fals. Politia poate descoperi usor aceasta si vei avea dosar penal pentru 2 infractiuni iar functionarul cel putin pentru una.
Si, la fel ca pentru inmatriculare, si la inscriere ai nevoie de ITP si pe actul de verificare vor scrie ce fel de motocicleta este.