| xLonelyStoner a întrebat:

Stiu ca in Romania este interzis ca tutunul sa fie vandut minorilor. Dar detinerea si consumul de tutun de catre minori este ilegal?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nici o lege nu sanctioneaza detinerea de tigari sau fumatul de catre minori.
Totusi este bine ca minorii sa nu fumeze, fumatul nu face nimic bun, dimpotriva.

| saidkique a răspuns (pentru Ioandelasal):

Multumesc mult de raspuns, intr-adevar nici eu, dupa cautari mai amanuntite, nu am gasit vreo lege care sa interzica detinere sau consum. Ideea toata e ca m-am contrazis cu cineva asupra acestui lucru, insa cel mai important lucru este, intr-adevar, nocivitatea acestor tigari, ca daca nu ar avea toate adaosurile, ar fi mai OK, ca batranii nostri nu aveau chiar asa de multe probleme. Si eu am fumat o perioada dar m-am lasat pentru ca nu am vrut sa ajung dependent. O zi buna!

| Piticotu_Raul_2001 a răspuns:

Nu poate fi numit tocmai ilegal dar in eneral da este ilegal numai ca cel mai rau lucu ce il poti pati ca minor este sa iei o amenda de 500 de lei care o vor activa parinti dar nu te opreste politia pe strada si sa te intrebe cati ani ai etc