| MotanAndrei a întrebat:

Salut, sunt compozitor, scenarist, fotograf si cameraman. Si in urma cu 2 saptamanii am pierdut un stick de 8 GB : cu 40 de piese [ in valoare de 10.000 euro], windows 7 pe el, poze cu mine si prietena, site-uri importante, scenarii [ de aproximativ 5000 euro] etc. Ce ma pot face? Suspectez colegii de clasa. Il mai pot recupera? Daca platesc, pentru a fii dusi colegii la dedectoru de minciuni sa aflu adevaru. Il voi afla? Ce ma fac? Plm, piesele trebuie sa le predau in ianuarie la un studio care mi-a evaluat pretu total cu tot cu drepturi de autor. straight face

8 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Aha,ti-a evaluat si windows 7, si pozele si prietena? naspa. fugi repede la politie, si trebuie sa anexezi si evaluarea studioului, in euro.bafta!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Lol, ma faci sa rand... frumoase povesti.

| doctorandus a răspuns:

Oamenii nu pot fi obligati sa fie testati cu detectorul de minciuni si chiar daca ar fi testati, nu constituie dovada (proba) a vinovatiei.

| MotanAndrei explică (pentru doctorandus):

Specific, finul meu, lucreaza in Servicii. Mi-a spus, daca nu-l voi gasi, trimite de la IPA agentii politistii sai duca cu forta la dedector, pe aceeia.

| doctorandus a răspuns (pentru MotanAndrei):

In stilul asta ar fi mai probabil ca lucreaza la nr. 9. Nimeni nu poate fi obligat in Romania la testul cu detectorul de minciuni, plus ca e un aparat lipsit de incredere si validitate, vezi http://en.wikipedia.org/wiki/Polygraph#Validity

Spune-i ca daca vrea ajutor de somaj, sa-ti oblige colegii la testare cu poligraful.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MotanAndrei):

De ce dedector si nu detector? Scrii si cu greseli gramaticale care ma face sa cred ca nu esti fotograf, scenarist etc. Poti baga pe un stick de memorie fotografii si poze cu iubita si alte siteuri in valoare de 5000 de euro? Si care colegi de clasa te-au furat, ce clasa esti?

| TechGuyTpu a răspuns:

Lol,naspa pentru tine, hmmm, practic ar trebui sa mearga detectorul, nu ai cum sa il pacalesti, dar nu stiu cum vei face sa ai duci la detector...anyway bafta,si daca recuperezi stick,fa si tu un backup pe un hdd, ssd, laptop, telefon, ceva.

| MotanAndrei explică (pentru TechGuyTpu):

Multumesc. Si de dus nu-i duc eu, ii duce politistii. thinking