| minid91 a întrebat:

Salut,
Sunt in cautarea unei case sau a unui apartament si in timpul cautarilor am dat peste un anunt in care scrie ca proprietarul vinde sau preda creditul prima casa. L-am sunat pe respectivul si mi-a spus ca a cumparat apartamentul prin martie 2017, platind avansul de 5 la suta si ratele pana in prezent. Mi-a spus ca putem face la banca la care s-a imprumutat aceasta preluare de credit. Chiar se poate? Ma poate indruma cineva in acest sens?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG nr.60/200, cu md. si compl. ulterioare, se instituie interdictia de instrainare pe o perioada de 5 ani. De la aceasta regula exista o exceptie, citez:
"(7^4) Prin excepţie de la prevederile alin. (7), (7^1) şi (7^2), finanţatorul este abilitat să îşi exprime acordul pentru preluarea finanţării garantate şi a locuinţei/locuinţei viitoare de către o persoană fizică ce îndeplineşte criteriile de eligibilitate în cadrul Programului şi/sau alte persoane stabilite în normele de implementare aprobate prin hotărâre a Guvernului."
Fata de aceasta prevedere, pentru a prelua casa si creditul trebuie sa indeplinesti conditiile necesare si sa obtii acordul bancii creditoare, asa ca raspunsul corect il poti primi doar de la acea banca.

| mihai69 a răspuns:

Din câte știu, casele cumpărate prin programul „prima casă" NU se pot vinde timp de vreo 5 (dacă nu cumva chiar 10) ani.
Ce face persoana respectivă nu e tocmai legal. Te poți trezi cu complicații ulterior. Consultă un avocat și /sau un notar pentru detalii.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

De vandut nu se pot vinde un anumit numar de ani, asta stiam si eu. Dar probabil o preluare de contract se poate face, asta trebuie discutat direct la banca finantatoare, cel mai probabil si noul proprietar trebuie sa fie eligibil pentru "prima casa" si in mod cert trebuie sa aiba venituri suficiente pentru a duce creditul la bun sfarsit.
Altminteri inteleg ca nu poti iesi de sub contract decat pierzand avansul de 5% si toate ratele platite deja ceea ce nu mi se pare cinstit.