Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2820943intrebari
Ultimele intrebari
Cupio.ro
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
20 Dec
SATI 263.034AFISARI
126.907VIZITE
111.401V. UNICI
11 Aprilie 2013

Salut! Tocmai am cumparat o masina cu numere rosii expirate {al 3-lea rand}de la un domn x care la randul lui au mai fost 2 proprietari si al 3-lea germanul.Acum dupa ce am facut contractul de vanzare cumparare si toate actele am facut RAR la masina am tradus actele, tot. Dupa toate astea au mers al financiar sa scot fiscal{sau ceva de genul ca sa pot merge mai departe la politie}la financiar mi-a cerut fiscalul vazatorului celui din inainte }

Intrebarea mea este:Se poate ca acel domn x sa fi scos numere rosii fara acel fiscal platit daca da ce trebuie sa fac ca sa iau fiscalul de la el.

Multumesc sper ca am fost inteles. FUNDA!

Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
  • Raspuns castigator
    11 Aprilie 2013 11:17
    Ioandelasal a răspuns:

Trebuia sa-i ceri certificatul de atestare fiscala la data intocmirii contractului de vanzare-cumparare. Cere sa ti-l dea acum, tu i-ai dat pretul asa ca trebuie sa-ti dea si el toate actele de care ai nevoie.
    Se poate sa fi obtinut autorizarea provizorie de circulatie, la aceasta nu se solicita certificatul de atestare fiscala.
    De altfel acest certificat poate fi inlocuit cu fisa de inmatriculare, semnata de amandoi si vizata de organul financiar al vanzatorului, conform Ordinului MAI nr. 1501/2006 privind unmatricularea, citez:
    "ART.8.(1) Transcrierea transmiterii dreptului de proprietate asupra unui vehicul se efectueazã în baza urmãtoarelor documente:
    a) cererea noului proprietar. În cazul înscrierii în certificatul de înmatriculare şi a altei persoane care poate folosi vehiculul în virtutea unui drept legal, altul decât cel de proprietate, proprietarul va menţiona solicitarea explicitã în cerere;
    b) fişa de înmatriculare a vehiculului, al cãrei model este stabilit conform reglementãrilor legale, semnatã de fostul şi noul proprietar, vizatã de organele fiscale competente ale autoritãţilor administraţiei publice locale. În cazul fostului proprietar al vehiculului se poate depune certificatul de atestare fiscalã emis de autoritãţile administraţiei publice locale, situaţie în care nu mai este necesarã depunerea fişei de înmatriculare. În cazul înscrierii în certificatul de înmatriculare şi a altei persoane, se va depune şi fişa de înmatriculare completatã cu datele acesteia;
    c) cartea de identitate a vehiculului, în original şi în copie;
    d) documentul care atestã dreptul de proprietate al solicitantului asupra autovehiculului sau remorcii, în original şi în copie;
    e) actul de identitate al solicitantului, în original şi în copie. În situaţia în care în certificatul de înmatriculare urmeazã a fi înscrisã şi o altã persoanã, se va prezenta actul de identitate sau, dupã caz, documente...

• 1 răspuns RSS raspunsuri)