| ExTrEaM^^94 a întrebat:

Salut, tocmai mi-am cumparat un scuter http://firstbike.ro/view_prod.php?p=56 si as vrea sa stiu de ce am nevoie sa il conduc? Trebuie sa dau vreun test ceva? Acolo la magazin scria ca nu trebuie carnet de conducere si nici inmatriculat!

12 răspunsuri:
| eugem35 a răspuns:

Daca nu are motrorul mai mare de 50cm3 nu iti trebuie permis de conducere faci un curs de legislatie la orce scoala de soferi si dai un examen in cadru scoli te costa cam 150ron nu stiu sigur cate este taxa si tise va da la mina un certificat sau un fel de diploma nu stiu cum sa-i spun care atesta ca ai facut cursurile de legislatie motoretele care au motaoe de 49 cm3 sau de 50cm3 nu trebuie permis dar casca de protectie se inmatriculeaza la primarie se plateste un impozit mic si iti trebuie RCA. pentru doamne fereste intri in vreo masina si nu ai cu ce sa platesti pacubele bafta

| ceco a răspuns:

Stiu ca trebuia dat un atestat da nu stiu daca e valabila regula la toate scuterele. e ceva in legatura cu cati cm cubi are scuteru...

| luetA a răspuns:

Trebuie sa faci legislatia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu
Nu ai nevoie de carten pentru ca motoru e prea slab.
Eu stiam ca orice scuter trebuie inmatriculat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa-ti faci atestat.platesti la primarie 150 RON.scuteru e destul de slab.mai bine cumparai unu la second-hand.sunt mai bune...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice scuter trebuie inmatriculat. pan la 50cm3 il inmatriculezi la primarie si iti trebuie atestat(ca un fel de permis de conducere)si poate fi luat si la 16 ani care costa in jur de 350 lei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai man daca vrei sa il conduci iti trebuia legislatie si sa il inscrii si sa ai si asigurare bine inteles si 16 ani...eu am un aprilia si cand l-am luat nou nici eu nu am stiut cum sta treaba dar fa cum iti zic euwinking...asfalt uscatbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cati cm are

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti trebuie urmatoarelecall measca, asigurare, inscriere la primarie, nr. inmatriculare, si un atestat de la o scoala de soferi.de la Ady.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer sa iti zic daca nu iti trebuie carnet ala nu mai e scuter asa ca nu te lauda ca e scuter trebuie sa fie o bicicleta cu motor laughing. si nu iti trebuie carnet de abia la ce depaseste 50 de cm cubi trebuie sa ai carnet asa kca stai linistit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da pe data de 30-06-2009 mi-am achizitionat un moped First Bike Dinamic.Trebuie inscris la Primarie si dupa aceea iti trebuie un Atestat de la o scoala de Soferi Amatori si Platesti 150 ron.

| 알리나 a răspuns:

Trebuie sa stii doar cum functioneaza cum se opreste, cum se porneste...etc si atunci nu o sa ai probleme.