| MarcuG15 a întrebat:

Acum 2 saptamani un coleg a luat din atelierul scolii o tepusa din fier si a inceput sa dea gauri in parchetul clasei noastre. Ceilaltii colegi au fost curiosi si au incercat si ei sa gaureasca parchetul(doar baietii).Eu tot auzeam in tipete si aclamari in spatele clasei si m-am dus sa vad ce este.Eu am PUS mana pe tepusa si AM INCERCAT sa arunc, dar nu mi-a iesit. Dupa ceva timp diriginta a aflat de acest lucru si la ora de dirigentie a spus:,, Sa se ridice in picioare cei care au gaurit parchetul din spatele clasei,,. Unul cate unul, toti faptasii s-au ridicat in picioare iar diriginta ne-a luat pe toti la rand si ne-a intrebat daca am gaurit si noi parchetul iar apoi ii intreba si pe faptasi.Cand a ajuns la mine, evident am spus ca nu si ea i-a intrebat si pe faptasi.Toti au spus ca nu, pana cand unul din ei s-a razgandit si a spus ca am dat.A mintit cu nerusinare spunand chiar ca cand am aruncat am strigat:,, Sparta!,,.In gandul meu m-am intrebat:Ce naiba ii cu asta? Diriga m-a obligat sa ma ridic in picioare si a spus ca vom plati reparatiile.Colegii aceia au aruncat si in niste bucati de lambriu lipite de pereti.Eu nu daduseram in acel lambriu, dupa cum am spus. Diriginta a spustonguearchetul poate mai trecea cu vederea, ca si asa este foarte vechi si uzat.Intrebarea mea este:Exista vreo lege sau vreun mod prin care sa ma oblige sa platesc lambriul stricat? Eu nu am dat in lambriu deci de ce l-as plati?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca n-ar trebui sa platesti lambriul, daca n-ai contribuit la deteriorare.
Spune dirigintei ca tu n-ai deteriorat lambriul si sa intrebe pe toti colegii, nu sa asculte ce spune numai unul.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista pedepse colective.