| Mihai771 a întrebat:

Salut,TPU! acum ceva timp am creat pe ask.fm un cont fals cu numele, informatiile si poza unui profesor de la mine din liceu.Primeam intrebari serioase, raspundeam in cel mai serios mod iar la intrebarile la misto si aiurea, dateam tot acelasi gen de raspunsuri.As vrea sa stiu: daca respectivul profesor ar intra pe acest site si ar vede contul fals care eu i l-am facut, ar putea face reclamatie la politie pentru. furt de identitate? Imi poate fi aflat IP-ul? Ma poate da in judecata?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este nici un furt de identitate, de altfel nu este nici o infractiune da, prin continutul afisat, nu savarsesti o alta infractiune.
Daca profesorul afla te poate da in judecata doar pe cale civila si sa solicite despagubiri pentru afectarea dreptului la propria imagine.
Sigur ca iti poate fi aflat IP.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca vrea pote desi ma indoies ca o sa se intample treaba asta

| TheAce a răspuns:

Furt de identitate in niciun caz nu e. vorbim insa despre impersonare, impersonare ce poate aduce prejudicii de imagine. Poti fi actionat in instanta, in civil, cu sanse foarte mare de a pierde. Nu prea-mi explic de ce ai fi dat in judecata pentru asa ceva. Totusi, ar fi dieal sa te opresti, daca vei fi prins poti pur si simplu sa ai probleme la scoala, si ar fi pacat.