| anonim_4396 a întrebat:

am 16 ani si vreau sa-mi iau scuter, cata legislatie rutiera trebuie sa stii pentru atestat?

Răspuns Câştigător
| Toreador a răspuns:

Mai, de preferat ar fi sa o stii pe toata. Daca iei permisul pentru A1 trebuie sa stii toata legislatia, dar se aplica alte conditii la traseu.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa stii OUG 195/2002 (Codul rutier) si Regulamentul de aplicare aprobat prin HG 1391/2006, ambele cu modificarile si completarile ulterioare. Numai bine!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai sa afli cand ai sa faci scoala de soferi pentru obtinerea atestatului. Probabil la fel de multa ca un sofer obisnuit.

| BandOfHorses a răspuns:

Trebuie sa ai carnet de sofer.

| SmoKeM a răspuns:

Ai nevoie de 18 ani

| nr7_9329 a răspuns:

Ii vorba de un scuter de 49 cc