| membrul8 a întrebat:

am auzit ca numai pana anul asta poti sa dai pentru permis daca nu ai 18 ani. E adevarat?
Vreau mai multe detalii...nu minciuni!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde la ce permis te referi. Pentru cele de subcategoria A1 si B1 se poate da dupa 16 ani, pentru altele, inclusiv categoriile A si B, de la 18 ani si pentru unele de la 21 ani. In acest sens sunt prevederile Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002 (Codul rutier), citez:
"ART.33.(1) Persoana care solicita examinarea in vederea obtinerii permisului de conducere trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:
a) sa aiba varsta de cel putin 16 ani impliniti, pentru subcategoriile A1 si B1;
b)sa aiba varsta de cel putin 18 ani impliniti, pentru categoriile A, B, BE, C, C1, CE, C1E si Tr;
c)sa aiba varsta de cel putin 21 ani impliniti, pentru categoriile D, DE, Tb si Tv, precum si pentru subcategoriile D1 si D1E;" Numai bine!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde la ce permis te referi. Pentru cele de subcategoria A1 si B1 se poate da dupa 16 ani, pentru cele mai multe, inclusiv categoriile A si B, de la 18 ani si pentru unele de la 21 ani. Numai bine!

| MCRgurl a răspuns:

Eu stiam ca e o masina speciala care nu trebuie permis

| NewLife18 a răspuns:

Nu este adevarat, poti da pentru permis la fel ca inainte, ai inteles gresit ori cine ti-a spus a incercat sa te ''pacaleasca''

Răspuns utilizator avertizat