| kazaryon a întrebat:

Am cumparat o masina inscrisa si nu stiu daca trebuie sau nu platita taxa la ea. Masina a fost luata si inscrisa in leasing in 2006. Ultimul proprietar de pe carte a inscris-o pe numele sau in aprilie 2010. Nu a achitat atunci nicio taxa. Ideea e ca, din cate cunosc, daca masina e inscrisa inainte de 2007 trebuie platita taxa, insa aceasta a schimbat proprietarul in 2010. Trebuie sau nu platita taxa auto?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Raspunsul sigur o sa-l gasesti in adeverinta ANAF, pe care vanzatorul este obligat sa ti-o dea.
Daca a platit taxa de prima inmatriculare/de poluare in perioada 2007-2011 si nu i-a fost restituita atunci nu mai trebuie sa platesti timbrul de mediu.

| kazaryon explică (pentru Ioandelasal):

A inscris-o in aprilie 2010, insa el zice ca nu se platea taxa atunci. Daca a platit-o sigur nu i s-a restituit

| suntserios a răspuns (pentru kazaryon):

Daca nu a palatito in 2010 atunci va trebui sa o platesti tu

| Ioandelasal a răspuns (pentru kazaryon):

Ti-am spus ca asta o afli din adeverinta ANAF, cere sa ti-o arate inainte de a incheia contractul de vanzare-cumparare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Zii vanzatorului sa iti dea adeverinta de la anaf, nu avem de unde sa stim daca vreun proprietar a platit sau nu taxa. oricum ai nevoie de adeverinta aia pentru inmatriculare

| kazaryon explică (pentru suntserios):

Nu se platea taxa in 2010