| Stanciu_Ionut_1996 a întrebat:

am o intrebare. Eu pe data de 18.10. 2016 implinesc 16 ani. As vrea sa imi cumpar un ATV 4x4 cu motor pana in 650 cm3. Vreau sa stiu daca pot conduce un asemea atv daca fac atestat. Sau imi puteti spune ce pot face.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a conduce legal pe drumurile publice trebuie sa obtii un permis de conducere de categoria B1, daca se incadreaza la aceasta categorie, citez:
"e) categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW;"
Pentru a obtine permisul trebuie sa faci o scoala de conducere si sa reusesti la probele teoretica si practica. Scoala de conducere se poate incepe la 15 ani si 9 luni iar probele se pot sustine dupa implinirea varstei de 16 ani.
Daca greutatea ATV-ului si/sau puterea motorului sunt mai mari decat cele prevazute la categoria B1 atunci ai nevoie de permis categoria B, acesta se poate obtine numai de la 18 ani.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu exista niciun atestat pentru a conduce vehicule cu motor. Exista permis de conducere, iar ATV urile, majoritate lor sunt incadrate la cat B

| Stanciu_Ionut_1996 explică:

+Ioandelasal.
Eu vreau sa cumpar unu de 330kg.
Si motor de 400cmc.
Pot cu B1 sa il conduc de la 16?
Mersi de raspuns.