Întrebare recomandată | bibi5961 a întrebat:

am o intrebare; merg de 3 ori pe saptamana la facultate cu masina (distanta e de vreo 50 de km), si din oras de la mine mai iau la ocazie persoane, e ilegal lucru asta? adica, daca e sa vina politia, se va lua de mine ca nu am autorizatie sau firma de transport? dau funda. multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legal nu este, doar ca nu ti-ai facut o ocupatie din asta si este greu de demonstrat ca incalci legea, persoanele respective fiind conoraseni si tu avand drum la facultate.
Se intampla frecvent asta si cei din masina declara ca sunt dusi gratis, fiind cunoscuti, prieteni sau rude cu soferul.

38 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este ilegal, atata timp cat nu accepti nici un ban de la acele persoane. Daca accepti chiar si 10 bani, esti obligat sa ai macar PFA, sa declari veniturile si sa platesti taxe si impozite, asa cum platim toti.

| darrio2007 a răspuns:

Din cate stiu, este ilegal.

| BiuL a răspuns:

E legal, e masina ta, dispui de ea cum vrei, transporti pe cine vrei cu ea!
Nu stiu de unde scot unii aberatiile pe care le posteaza aici, Doamne oameni informati-va inainte de a vorbi.
Problema e ca presupun ca tu ceri bani si atunci practic oferi un serviciu si realizezi un profit, si evident fiscului i-ar placea sa iti ia niste impozit pe profitul acela.
Stai linistit, nu patesti nimic, daca ipotetic iei niste oameni si te opreste politia si sa zicem ca intreaba care e treaba cu ei, desi nu cred, le zici ca i-ai gasit pe drum si ai vrut sa faci o fapta buna sa ii ajuti daca tot aveti aceiasi destinatie.

| NemNUZ a răspuns:

Daca zice cineva ceva spui ca cunosti persoana respectiva si gata

| c0ton a răspuns:

Da deoarece se spune ca poti face trafic de persoane, ai voie doar persoane din familia ta apoi tu vei merge cu taxiu ca-ti va suspenda permisu pe o perioada de timp

| Ingerulrebel a răspuns (pentru c0ton):

Ma pai e e masina si are voie sa faca ce vrea cu ea in afara sa incalce viteza potrivita si sa urce beat la volan

| c0ton a răspuns (pentru Ingerulrebel):

Multumesc de lamurire

| BiuL a răspuns (pentru c0ton):

Unde scrie ca ai voie sa duci doar familia ta cu masina? Daca eu ma duc cu o prietena in alt oras face trafic de persoane? Serios nu vorbi daca nu stii, adica vorba aia filosof ramaneai daca taceai. Traficul de persoane se refera la persoane transportate fara vointa lor, de pe urma carora se scot bani (prostitutie). Si de ce sa ii suspende permisul? Pentru ce anume? laughing
Daca nu ma crezi ca ai spus niste mega tampenii, uite ce zice wikipedia : "Traficul ilegal de persoane este un act de contrabandă ca și comerțul ilegal cu droguri sau arme. El constă în trecerea a ilegală a unor persoane a granițelor unui stat, trecere organizată de contrabandiști în scopul obținerii unui profit. "

| Florincrap a răspuns:

Este ilegal. Subscriu lui Ioandelasal, ca e greu sa demonstrezi ca incalci legea.
Pont:Spune ca faci carpooling (impartirea masinii cu alte persoane).

| georgedanielc a răspuns:

Ilegal nu este dar daca ai si pretentii in bani pentru treaba asta, Da este ilegal

| omide a răspuns:

Atata timp cat nu iei bani nu e o problema, adica nu devine comercial

| AlcolicSmile123 a răspuns:

Pentru ce sa iti dea amenda? Nu are pentru ce, dar daca iti da (politisti incepatori) pune-i sa-ti arate legea respectiva si daca nu exista, faci un "Abuz in lucru" si iti va anula amenda.
Eu zic ca e total LEGAL sa te duci la servici cu masina, ai masina faci ce vrei cu ea! Dar, respectand viteza.
Bafta!

| AlcolicSmile123 a răspuns (pentru AlcolicSmile123):

"Abuz in serviciu" scuze.

| AlcolicSmile123 a răspuns (pentru AlcolicSmile123):

Nu-i asculta pe prostii astia (scuze de limbaj) e legal, uite nu mai poate sa ia o persoana fara masina din cauza ca, crezi ca transport de persoane.
Transportul de persoane este atunci cand iei mai mult de 20 de masini intr-un ..camion si ii sechestrezi acolo ASTA E TRANSPORT DE PERSOANE ILEGAL.

| Andr3y007 a răspuns:

Depinde. cred ca nu sau cred ca da nu-s sigur. Cred ca nu deoarece sunt autobuze. si da pentru ca in unele zona nu sunt autobuze

| myruna2012 a răspuns:

Pai, eu cred ca e legal pentru ca eu locuiesc in ankara, Turcia si cand merg la scoala cu autobuzul scolii(merg la scoala internatioanala) vad pusti dinastia de liceu, facultate (ma rog) care stau pe acolo pe strada si asteapta sa vina cineva sa ii ia cu masina, si am vazut pe unii care veneau sa ii ia si ei se urcau.
Deci da, daca nu faci asta chiar zilnic e ok.

| Manuellllaa a răspuns:

Da,se spune ca faci"taxi la negru"!

| bibi5961 explică:

Asa mi se pare si mie normal; nu vad de ce ar fi ceva ilegal atata timp cat eu nu iau bani. de ce am pus eu intrebarea asta? pentru ca in acel loc unde stau persoanele la ocazie, sunt si multi taximetristi deastia care lucreaza la negru, fara vreun act ceva; si saptamana trecuta am luat pe cineva la ocazie, si unu dintre ei a venit la mine si a inceput sa ma injure; si ma gandeam ca daca o sa se intample sa-mi loveasca masina sa chem politia, insa sa nu pic si eu in plasa politistilor, ca iau persoane la ocazie.

| doinitsaandronic a răspuns:

Este inlegal daca ei iti platesc, cel mai bine este ca atunci cind te opreste politia rutiera ei sa nu iti daie bani in prezenta lor

| eaglewatch01 a răspuns:

Conform legii nu ai voie decit rude de gradul 1 si 2, dar nimeni nu poate dovedi ca persoanele nu sint rude cu tine. Daca nu te reclama nimeni ca ceri taxa, poti sa cari mult si bine.Sa cunosti oamenii pe care-i duci si salutare. Daca esti prins ca iei taxa, nene, iti poti pierde si masina.

| Un1kuL a răspuns:

Eu zic ca e legal pentru ca nu faci zilnic trasport de persoanewinking

| darrio2007 a răspuns (pentru Un1kuL):

Crezi ca politaiul daca o(il)opreste stie ca nu face asta in fiecare zi?

| SinfulDesire a răspuns:

Cat timp nu ceri bani pentru asta nu este ilegal

| lologfo a răspuns:

Sall! Nu e ilegal dar nici nu trebuie sa stie ca le iei bani sau asa ceva! Doar faci o fapta buna! Eu zi ca poti sa iei in continuare!

| xPatriciaa a răspuns:

E legal! :*

| WhiteAndProud14 a răspuns:

Cum ai trecut tu testul de psihologie inainte sa incepi scoala de soferi, daca tu pui o intrebare asa penibila?
Bineinteles ca e legal, wtf...

| bibi5961 explică (pentru WhiteAndProud14):

Nu vad nici-o legatura intre testul de psihologie si intrebarea mea, in testul de psihologie nu se afla intrebarea asta (logic). iar pentru carcotasii ca tine, cred ca exista alta rubrica.

| yonutz13snp a răspuns:

Doar da este o persoana cunoscuta de tine daca nu este cunosuct inseamna ca faci pe tacsimetristul si sigur este ilegal

| Mdea721 a răspuns:

ESTE LEGAL! Practic, omule este un pasager si nu ii iei bani...

| Memy a răspuns:

happy Daca le iei de pe drum da, daca iei prieteni, colegi, rude ca merg si ele in drum nu.

| anonimus65 a răspuns:

Nu atat timp cat nu sunteti mai mult de 5 pers in masina si apropo politisti nu au voie sa te ia la rost cine este cu tine in masina si sa se intereseze de persoanele din masina in afara de sofer sper ca am fost de folos.big grin

| Tedytzu0 a răspuns:

Este legal daca nu iei bani de la aceeas persoana... Daca nu e chiar asa grav..Multi soferi,, i-a la ocazie''.

| Katany a răspuns:

Nu este legal, dar politia daca te opreste de unde sa stie da nu sunt neamuri, rude, prieteni in masina deci bafta

| razvandinu a răspuns:

Da deoarece se spune ca poti face trafic de persoane, ai voie doar persoane din familia ta.

| razvandinu a răspuns:

Deci nu ai voie

| FrigiJderul a răspuns:

Da, este ilegal. Politia, incepand cu 1 ianuarie 2013 va fi echipata cu detector de identitate la soferii automobilelor si vor inregistra fiecare drum al tau. Vazand exact ce persoane ai luat la bord, vei avea o fisa personala, un desfasurator. Calculatorul va selecta automat oameni de genu asta care duc pe altii cu care nu au legatura, si astfel te vor detecta. Astfel, risti intre 600 si 3 ani de inchisoare pe viata.
Fireste ca el legal... DAFUQ?